dnes je 15.7.2024

Input:

WWW stránky prakticky - 18. část

26.10.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Navazujeme na předchozí lekci, kde jsme se věnovali odkazům.

Další úpravy odkazů

Vytvořili jsme si stránku kontakty.html, kde jsme uvedli odkaz na stránku mapa.html. Stránku mapa.html si tedy nyní připravíme.
V HTML editoru Yugie otevřeme šablonu vzorova_stranka.html a uložíme ji pod názvem mapa.html. Vytvoříme opět nadpis stránky:

Pod nadpisem se bude zobrazovat mapa. Obrázek mapy máme již připraven jako soubor mapa1.jpg ve složce images. Je to zmenšený obrázek - naším cílem bude, aby tento obrázek fungoval jako odkaz, pomocí kterého se zobrazí zvětšený obrázek.

V programu HTML editor Yugie přejdeme na kartu Odkazy a použijeme označenou ikonu:

Tím se otevře dialogové okno Otevřít, které nám umožní nalistovat obrázek mapa1.jpg. Volbu potvrdíme tlačítkem Otevřít a poté se dostáváme do dalšího dialogového okna.

V tomto dialogovém okně vidíme náhled obrázku. Kurzor myši umístíme do jeho levého horního rohu a táhneme se stisknutým levým tlačítkem myši šikmo dolů přes obrázek tak, abychom se dostali až k jeho pravému dolnímu rohu. Zde uvolníme tlačítko myši. Hned po uvolnění tlačítka se zobrazí dialogové okno:

Do pole URL zapíšeme název stránky, která bude obsahovat velký obrázek mapy (tuto stránku si teprve musíme vytvořit). Jako Cílové okno zadáme Nová plocha (otevření do samostatného okna). Popisek je povinný - můžeme zde zadat informativní text - viz obrázek.
Toto i předchozí dialogové okno potvrdíme. Vytvoří se následující část HTML kódu:

 

Pod tento zdrojový kód můžeme ještě umístit značku odstavce <p>, kde připíšeme informaci o tom, že kliknutím na obrázek se zobrazí

Nahrávám...
Nahrávám...