dnes je 29.5.2024

Input:

Zdatný souborový správce Total Commander - 1. část

29.11.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Total Commander je program pro management souborů, který nás doprovází při práci s počítačem již řadu let. I když se navenek tváří, že nebyl nikdy inovován, při podrobnějším průzkumu najdeme vskutku unikátní funkce pro organizaci souborů.

Total Commander je klasický dvojokenní souborový manager se standardní nabídkou příkazů. To je dobrá zpráva pro toho, kdo si neoblíbil tzv. pásy karet.

Stažení programu

Jde o shareware, můžeme jej tedy stáhnout zdarma a později zaregistrovat a zakoupit. Odkaz pro stažení: http://www.slunecnice.cz/sw/total-commander/ nebo na oficiálních stránkách http://www.ghisler.com/. V současné době je finální verze 8.01. Již delší dobu je k dispozici beta verze 8.5. Aplikace existuje jak ve 32bitové, tak i 64bitové variantě.

Rozhraní programu

Synchronizace složek

Nejprve se zaměříme na funkci, která nás asi nadchne ze všeho nejvíce. Tou je synchronizace složek. Leckdo se nevyhne tomu, že pracuje na více počítačích a pro přenos souborů používá flashdisk nebo externí disk. Pak je potřeba synchronizovat některé složky, aby obsahovaly stejné soubory. Postup je úplně jednoduchý. V každém okně si nalistujeme jednu složku a v nabídce Příkazy potvrdíme Synchronizovat složky.

Synchronizace složek

Nejprve stiskneme tlačítko Porovnat. Tím se vypíše se seznam rozdílných souborů a potom potvrdíme tlačítkem Synchronizovat.

Archivace souborů

Stejnou hračkou je i archivace (komprimace) souborů. Otevřeme např. do levého okna složku, ze které soubory budeme archivovat (ze souborů a podsložek můžeme označit jen některé) a v pravém okně pak složku, do které budeme soubory archivovat. Použijeme nabídku Soubor a potvrdíme příkaz Komprimovat. V následujícím dialogovém okně nastavíme potřebné volby:

Archivace souborů

Jak je vidět, podporována je celá řada archivů – např. i TAR nebo GZ, lze vytvořit i samorozbalovací archiv nebo každý z vybraných souborů či

Nahrávám...
Nahrávám...