dnes je 23.5.2024

Input:

Zoner Callisto: Kreslíme plánek bytu

20.12.2006, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Rozestavit nábytek v bytě tak, aby se dalo všude pohodlně procházet, otevírat veškerá dvířka nábytku i dveře, nebývá vždy úplně jednoduché. V Zoner Callistu si však můžeme vytvořit náčrt a nábytkem posunovat a otáčet tak dlouho, dokud nebudeme spokojeni.

Pro výkres plánku je samozřejmě nutné zvolit měřítko. K tomu poslouží nastavení sítě. Stiskneme na pravítku pravé tlačítko myši, z místní nabídky potvrdíme příkaz Nastavení sítě. Dialogové okno může být nastaveno např. takto:

Hustota sítě je nastavena na 10 mm. Můžeme si stanovit, že tato jednotka bude ve skutečnosti odpovídat 0,5 m. Pracujeme tedy s měřítkem 1:50.  Zaškrtnutím políček dále nastavíme zobrazení sítě a uchycování. Uchycování znamená, že čáry, které zakreslíme, budou sledovat obrysy sítě. Tato volba je vhodná tehdy, potřebujeme-li nakreslit delší rovnou čáru.
Další užitečnou funkcí programu je možnost rozdělit výkres do více hladin. Použijeme nabídku Galerie, kde potvrdíme příkaz Hladiny. V galerii hladin budeme postupně přidávat vrstvy pomocí pravého tlačítka myši. Každou z vrstev pojmenujeme tak, aby bylo jasné, co obsahuje.

Kromě uživatelských hladin lze zobrazit také virtuální hladiny (v místní nabídce zatrženo). V těchto hladinách jsou umístěny pomocné prvky, mj. i síť. Kliknutím na ikonku s okem můžeme vypnout její zobrazování, kliknutím na ikonku s podkovou se vypíná  uchycování.
Ikonou s okem můžeme vypínat i zobrazování uživatelských vrstev (to jsme využili k tomu, abychom mohli zakreslit dvě verze „dětského pokoje“). Vedlejší ikona se zámkem slouží k uzamčení vrstvy, aby nebylo možné upravovat ani přesunovat objekty této vrstvy. Hotovou vrstvu je vždy vhodné zamknout, abychom ji nepoškodili při práci s objekty v jiných vrstvách. Poslední ikona umožní povolit nebo potlačit tisk vrstvy.  Před zakreslením objektů do příslušné vrstvy musí být tato vrstva aktivní (po kliknutí – podbarví se modře).
Jako první si připravíme půdorys. Pro vykreslení  jeho obrysů použijeme nástroj Křivky:

Pro zalomení křivky klikneme a pokračujeme

Nahrávám...
Nahrávám...