dnes je 19.5.2024

Input:

Zoner Callisto: Nápis s piktogramem II.

19.1.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Minule jsme si zpracovali příklad, ve kterém jsme si z písmene vytvořili obrázek korespondující s obsahem nápisu. Nyní si zpracujeme podobný příklad, kdy z písmene O v nápise HODINÁŘSTVÍ vytvoříme hodiny.

Příklad 2 - HODINÁŘSTVÍ

Písmeno O v nápisu můžeme opět využít k tomu, abychom jej zpracovali do podoby hodin.

Cíl práce si můžete prohlédnout v souboru 07_02nahled.pdf.

Začneme obdobně jako v minulém příkladu - tj. pomocí nabídky Soubor - Nastavení dokumentu stránku nastavíme vodorovně, zapneme zobrazování sítě.
Opět zvolíme baculaté písmo, aby se písmeno O tvarově co nejvíce podobalo kruhu. Pomocí nástroje Umělecký text (ikona A) zapíšeme nápis HODINÁŘSTVÍ a upravíme jeho velikost tak, aby co nejlépe vyplňoval šířku stránky.
Nápis vybarvíme výběrem barvy z paletky na dolním okraji okna (pravé tlačítko myši), případně pomocí levého tlačítka myši můžeme nastavit obrys písma. Sílu obrysu upravíme pomocí nabídky Galerie - Pero. Použijeme zde tlačítko Editace, které vyvolá další dialogové okno pro nastavení vlastností pera a označíme zde volbu Transformovat s objektem (síla čáry se přizpůsobí, pokud bude potřeba nápis zvětšit).

Nastavení obrysu aplikujeme pomocí tlačítka se zatržítkem.
Nápis označíme a pomocí příkazu Objekt - Převést na křivky (nebo klávesovou zkratkou CTRL+Q) jej převedeme na křivky, abychom mohli písmeno O přesunout na volnou plochu a tam je dále zpracovat.
Sílu jeho obrysu nastavíme na 2 mm, barvu ponecháme stejnou.
Zvolíme nástroj Křivka a přepůlíme písmeno O svislou přímkou:

Pomocí galerie Pero nastavíme barvu této přímky na bílou a sílu obrysu na 1 mm, opět aplikujeme tlačítkem se zatržítkem.
Nyní zapneme z nabídky Galerii galerii Transformace. Nastavíme úhel 90° a stiskneme tlačítko Použít na kopii.

Nyní máme „ciferník" rozdělen na čtvrtiny. V galerii Transformace změníme úhel otáčení na 30° (tj. 1/12 z 360°), abychom

Nahrávám...
Nahrávám...