dnes je 17.6.2024

Input:

Zoner Callisto: Novoročenka s kalendáříkem II.

7.12.2006, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dokončíme novoročenku rozpracovanou pomocí programu Zoner Callisto – máme již zpracovanou její vnitřní stranu, nyní dokončíme vrchní stranu oboustranně tištěné skládačky.

Vrchní stranu novoročenky zpracujeme na druhé stránce, kterou jsme si již minule v souboru připravili a nastavili na ní vodicí linky. Při umístění vodících linek jsme již počítali s tím, že tato strana musí mít rozložení jednotlivých dílů naopak, tedy i levý okraj je nastaven s ohledem na tuto skutečnost.

Levý díl bude tedy tvořit lícovou stranu kalendáře. Využijeme jej pro umístění firemního loga, které opět do souboru umístíme pomocí nabídky SouborImport. Mimoto můžeme do této části umístit stručnou informaci o firmě  a kontaktní údaje – pomocí nástroje Odstavcový text.

Střední díl ponecháme prázdný.

Do pravého dílu umístíme text PF2007, který je podložen hvězdicí. Objekt je nejlepší připravit opět v samostatném pomocném souboru.

Nejprve zpracujeme hvězdici. Pro nákres základní hvězdy využijeme nástroj Tvary, z jehož podnabídky zvolíme hvězdu se špičatými cípy.

V alternativním panelu nastavíme počet  cípů = 6. Hvězdu vykreslíme šikmým tažením myši se stisknutým levým tlačítkem. Pro kresbu použijeme černou čáru bez výplně.

Zapneme nástroj Tvarování objektů a v alternativním panelu funkci Tvarování vrcholů hvězdy. Na hvězdici se zobrazí 3 body.

Přesunováním prostředního z nich můžeme hvězdu různě deformovat – všechny zbývající cípy se přizpůsobí. Dále můžeme kliknout na úsečku vymezenou body – zbarví se zeleně. Na alternativním panelu zapneme ikonu Přidat uzel a kliknutím na zbarvenou úsečku na ni umístíme další bod. Pomocí tohoto bodu můžeme dále tvarovat cíp hvězdy. (Bodů samozřejmě můžeme přidat i více).

Jsme-li s tvarem hvězdy spokojeni, zapneme nástroj Výběr a editace objektu. V nabídce Galerie příkazem Transformace zobrazíme galerii transformací.

Nastavíme zde rotaci 30°, středový bod a stiskneme

Nahrávám...
Nahrávám...