dnes je 15.6.2024

Input:

Zoner Callisto: Vytváříme etiketu na CD

2.3.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Originály CD si každý raději uschová doma, aby si je nepoškodil a vypálí si kopii nebo CD s výběrem svých oblíbených písniček. Když už ale takových CDček jsou desítky, tak je těžké se v nich orientovat. Navrhneme si tedy etiketu a obal, abychom mohli tato CD od sebe lépe rozpoznávat - a to opět v programu Zoner Callisto.

Máme-li k dispozici etikety na CD, změříme jejich rozměry (průměr by měl být cca 118 mm, vnitřní kolečko 32 mm, ale u různých typů etiket se to může nepatrně lišit).
Začneme tedy tím, že si nakreslíme kolečka dle naměřených rozměrů. Použijeme nástroj Tvary a zvolíme elipsu.

Po dvojitém kliknutí na stránku zadáme její výšku i šířku tak, aby odpovídala naměřenému vnějšímu průměru. Totéž zopakujeme ještě jednou, abychom vytvořili kruh odpovídající vnitřnímu průměru.
Oba kruhy označíme myší a z nabídky Galerie potvrdíme příkaz Zarovnání objektů. Kruhy vystředíme vertikálně i horizontálně.

 

Zůstaneme ještě u nástroje Tvary. Nyní zvolíme čtverec, který můžeme nakreslit šikmým tažením ve velikosti, aby překrýval s větší rezervou kruhy.
Pomocí klávesové zkratky CTRL+A označíme všechny objekty. V nabídce Objekty potvrdíme příkaz Kombinovat.
Vrátíme se k nástroji Tvary a nyní nakreslíme o něco menší čtverec, než je původní. Na tento čtverec aplikujeme výplň. V nabídce Galerie tedy vyvoláme galerii Výplň. Nastavíme zde Typ na hodnotu Bitmapová a stiskneme tlačítko Editovat. V následujícím dialogovém okně stiskneme tlačítko Vytvořit bitmapu z fraktálu.

 

V tomto dialogovém okně pomocí označených krajových políček vedle pruhu nastavíme 2 základní barvy. Další barvy můžeme potom přidávat pomocí tlačítka Přidat. Nad barevným pruhem bude pak k dispozici malý trojúhelník pro nastavení pozice dalších přidávaných barev. Fraktál potom vygenerujeme pomocí tlačítka Generovat nový. Když jsme se vzhledem fraktálu spokojeni, uzavřeme všechna dialogová okna tlačítkem OK. Výplň potom aplikujeme pomocí tlačítka se zeleným

Nahrávám...
Nahrávám...