dnes je 6.7.2022

Input:

Zoner Callisto: Vytváříme nabídkový leták II.

26.10.2006, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Podle předešlého návodu jsme si vytvořili grafické prostředí letáku, nyní probereme způsob, jak jej naplnit textovými informaci a jak vytvořit tabulku.

Pokud nemáte uložen svůj soubor dle postupu v minulém článku, můžete si stáhnout a otevřít soubor priklad22a.zmf. Do tohoto souboru zapracujeme nyní text a tabulku.
Pro pořízení klasického informačního (nikoli tedy dekorativního) textu budeme používat nástroj Odstavcový text, se kterým jsme se již seznámili v minulém článku.

Po volbě nástroje klikneme na plochu stránky zhruba na místo, kde má být umístěn levý horní roh textu. Zobrazí se dialogové okno, které nám umožní zadat rozměry textového rámce. Většinou nelze dopředu přesně určit, jak má být rámeček přesně velký, zadáme v našem případě 50 mm x 30 mm. Zobrazí se rámeček, vymezující prostor pro text. Na panelu Text je vhodné předem nastavit druh písma (Arial), jeho velikost v bodech (14), případně další vlastnosti – tučnost, kurzíva apod. Do rámečku potom zapíšeme z klávesnice celý text.

Pokud velikost rámečku nepostačuje, můžeme ji přizpůsobit dodatečně. Zapneme nástroj Výběr a editace objektů, zobrazí se úchyty na obvodě rámečku a můžeme jej upravovat tažením za boční úchyty. Text v rámečku se v případě odstavcového textu nedeformuje.
Pro naplnění dalšího textového rámce si stáhneme soubor text.doc, který byl připraven ve Wordu. Text souboru označíme celý (CTRL+A) a zkopírujeme do schránky (CTRL+C). V programu Callisto si připravíme další rámeček pro hlavní textovou část. Po zapnutí nástroje Odstavcový text umístíme kurzor přibližně na souřadnice 10 mm/64 mm (informace o poloze kurzoru se zobrazuje ve stavovém řádku)

a opět klikneme. V dialogovém okně zadáme rozměry 200mm x 60mm. Do

Nahrávám...
Nahrávám...