dnes je 29.5.2024

Input:

Zoner Photo Studio 18: Práce s klíčovými slovy

29.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Každý snímek, který si v Zoner Photo Studio prohlížíte, je možné označit tzv. klíčovými slovy. Těmi může být jakýkoli výraz, který vystihuje, co se na fotografii nachází. Pokud rádi cestujete, můžete si sice v Zoner Photo Studio zobrazit mapu s přehledem míst, na kterých jste pořídili nějaké fotografie (zde přicházejí do hry souřadnice z GPS ve snímcích), ovšem pomocí filtrování přes souřadnice nezobrazíte snímky, na kterých jste někde v lese, na kterých stojíte u vody nebo na kterých jste při různých oslavách.

Klíčová slova lze zapojit do filtrování spolu s dalšími atributy vašich fotografií. Stejně tak můžete při filtrování říci, že chcete ze zobrazení vyloučit všechny snímky, které obsahují nějaký konkrétní výraz – například klíčové slovo privátní. Zajistíte, že při prezentacích fotografií na notebooku nikomu omylem neukážete fotografie, které nechcete.

Jak přiřadit klíčová slova

Když si prohlížíte fotografie v režimu Průzkumníka, všimněte si, že v pravém bočním panelu máte zobrazeno políčko Klíčová slova. Stačí, když některou z fotografií označíte a do políčka dané klíčové slov zapíšete. Pokud v aktuální složce máte více snímků, ke kterým byste dané klíčové slovo chtěli přiřadit, jde to samozřejmě provést i hromadně.

S pomocí stisknuté klávesy Ctrl označte klepnutím myši více fotografií a klíčové slovo na boku vyplňte. Jak u úpravy jedné fotky, tak během přiřazování klíčových slov k více snímkům, se vám vespod spodního panelu objeví tlačítko Uložit, které nezapomeňte stisknout pro potvrzení úprav.

Klíčová slova v katalogu

Poněkud sofistikovanějším způsobem, jak s klíčovými slovy pracovat, je jejich správa prostřednictvím katalogu. V levém bočním panelu si v horní části rozbalte Katalog a v něm seznam skupin klíčových slov. Pokud zde nenajdete požadovaný výraz, klepněte na položku Klíčová slova pravým tlačítkem myši a z nabídky pak zvolte funkci Nové klíčové slovo.

Klíčová slova lze zanořovat i do sebe, jako to můžete vidět u výchozích Akcí, Lidí a Témat. Stačí na nové klíčové slovo klepnout pravým tlačítkem myši, vyvolat přidávání dalšího a po jeho potvrzení se přesvědčit, že je nový výraz uvnitř předchozího.

Z katalogu lze pak klíčová slova velice rychle připnout ke zvoleným fotografiím i bez klávesnice. Prostě je přetáhnete z lišty katalogu na vybraný snímek. O tom,

Nahrávám...
Nahrávám...