dnes je 24.6.2024

Input:

Zoner Photo Studio 9: Retušování fotografií

3.8.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Na některých fotografiích se můžeme setkat s rušivými prvky. Typicky to může být případ portrétní fotografie. Zvláště podání pleti může být u takových záběrů problematické - hrubší pleť, vrásky apod. Také si ukážeme, jak odstranit jev „červených očí", který vzniká při použití fotoblesku.

V programu Zoner Photo Studio máme k dispozici tři základní retušovací nástroje. Je to Razítko, Žehlička a Štětec.

Pokud se týká zmíněných tří retušovacích nástrojů, mají některé společné parametry, které nastavujeme pomocí nástrojové lišty nahoře (tzv. alternativní panel). Jsou to tyto parametry.

Poloměr udává číselnou hodnotou velikost zvoleného nástroje. Při umístění kurzoru do oblasti obrázku se velikost nástroje vyznačí obrysem kruhu.

Krytí udává maximální hodnotu efektu daného nástroje při opakovaném přejíždění po obrazu.

Hustota udává míru efektu daného nástroje při jednom přejetí myši.

Rozmazání udává míru rozostření okrajů nástroje při jeho aplikaci.
Nyní se seznámíme s tím, jak jednotlivé nástroje využijeme.

Razítko slouží ke klonování určité části obrazu. Tím způsobem můžeme vyretušovat různé rušivé prvky z obrazu, jako je například skvrna nebo předmět, který nechtěně vstoupil do záběru. Po nastavení parametrů nástroje klikneme myší do plochy, která má sloužit pro zakrytí vady a stiskneme  krátce klávesu Ctrl (na následujícím obrázku je červeně označena oblast, kde bychom příkladně mohli tuto akci provést).

Potom se přesuneme na místo, kde je závada. Tu můžeme odstranit kliknutím myši přímo do místa nebo přejetím myší se stisknutým levým tlačítkem přejížděním v případě, že závadná oblast je rozsáhlejší.

Někdy se může stát, že stopa razítka je viditelná, zvláště pokud retušujeme v jednobarevném okolí. Potom můžeme použít nástroj Žehlička. Nastavíme

Nahrávám...
Nahrávám...