dnes je 29.5.2024

Input:

Zoner Photostudio: Modifikace fotografií pomocí efektů II

29.6.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Seznámíme se s dalšími efekty pro modifikaci fotografie, které nám nabízí nejlepší český program pro práci s fotografiemi - Zoner Photostudio verze 9.

Úvodem si pouze připomeneme, že efekty jsou přístupné z prostředí editoru fotografií, jestliže použijeme nabídku Upravit - Efekty. Ukázali jsme si v minulém článku prvých pět efektů, dnes budeme pokračovat dalšími.

Exploze

Tento efekt je trochu podobný efektu Přidat zrno, který jsme si vysvětlili minule. Rozdíl je v tom, že zrnitost nevzniká na souvislých jednobarevných plochách (tj. například obloha na našem obrázku zůstane souvislá). Parametr efektu nastavujeme pomocí ovládacího prvku Posun - vyšší hodnota znamená větší výraznost efektu.

Ukázka na výřezu fotografie:

Olejomalba

Nastavení efektu je stejně jednoduché jako v předchozím případě - jako parametr zde nastavujeme Tloušťku štětce. Obrázek vypadá jako byla použita stejnojmenná malířská technika - tedy olejomalba. Ukázka:

Vlna

Efekt připomíná odraz ve vodě, do které byl vhozen předmět - tedy kruhové vlnění. Sílu efektu určují tři parametry- Amplituda, Fáze, Délka vlny:

Mimoto zde můžeme označit, jak se mají chovat okraje obrázku, protože při aplikaci efektu dojde k přeskupení bodů a tím vznikne prázdný okraj - můžeme jej buď Začernit nebo Rozmazat. Ukázka efektu:

Kresba tužkou

Tento efekt celkem zdařile napodobuje stejnojmennou malířskou techniku. Jako parametr se nastavuje Tloušťka, ukázku připojujeme:

Posterizace

Jde o rozložení obrázku na čtvercové body - efekt připomíná mozaiku. Jeho parametrem je nastavení šířky bodu (Šířka pixelu).

Protlačení

Tímto efektem vytvoříme dojem reliéfu.

Nahrávám...
Nahrávám...