Při vytváření formulářů používáme formulářové prvky různého druhu. Některé mají vztah k datům a hovoříme o nich jako o aktivních prvcích. Jiné prvky vazbu na data nemají a slouží ke grafickému ztvárnění formulářů a jejich zpřehlednění. V tomto případě hovoříme o prvcích pasivních.
Pro příklad uveďme vložené rámečky, textové pole, čáry, obrázky a další. Tyto objekty mohou být vkládány do formuláře prostřednictvím galerie ve skupině Ovládací prvky na kartě NÁVRH.
Ta je v otevřeném formuláři dostupná při dvou typech zobrazení – Zobrazení rozložení a v Návrhovém zobrazení. Při druhém jmenovaném zobrazení je výběr prvků širší. Galerie obsahuje řadu formulářových prvků, z nichž mezi pasivní patří následující prvky:
Textové pole – standardní textové pole nevázané na data.
Popisek – popis jakéhokoliv prvku nebo obyčejný text bez vazby (kupříkladu název formuláře v jeho záhlaví).
Skupina voleb – poslouží ke společnému ohraničení jakéhokoliv počtu jiných prvků (například popisků s údaji adresy klienta).
Čára – pasivní prvek nevázaný na pole.
Obdélník – vloží pravoúhlý objekt nevázaný na pole.
Rámeček nevázaného objektu – rámuje nevázaný objekt.
Obrázek – umožní vložit obrázek, který máte k dispozici v podobě datového souboru.
Podle potřeby můžete vybrat a vložit do formuláře příslušný pasivní prvek. Udělejte to tak, že nejprve klepněte na jeho ikonu v galerii. Poté přemístěte kurzor do těla formuláře a při stisknutém levém tlačítku myši jejím pohybem zakreslete obrys prvku. Nakonec uvolněte tlačítko myši a prvek se v daném místě vytvoří.
Postupným vkládáním potřebných prvků dotvoříte celý formulář.
S vloženými prvky můžete ve formuláři dále pracovat – vybrat je a poté kopírovat, přesouvat, měnit jejich velikost a tvar nebo je odstraňovat.
Použití některých pasivních prvků
Ukažme si postupy při práci s pasivními prvky formuláře na příkladu tří z nich – popisku, čáry a obdélníku.
Hodláte například vylepšit svůj formulář o záhlaví s jeho názvem. V návrhovém zobrazení formuláře proto…