Pro velké množství uživatelů je základem práce na počítači psaní textů. Člověk je ale určitě schopen rychleji mluvit než psát, a tak by bylo určitě příjemné místo vyťukávání písmenek na klávesnici jednoduše počítači říci, co máme na mysli.
Nástrojů na převod řeči na text je celá řada – podíváme se na tři: na nástroj Hlasové zadávání v Google Dokumentech, nástroj Diktovat v Microsoft Office a na samostatný program NEWTON Dictate.
Nástroj Hlasové zadávání v Google Dokumentech
Bezplatný online kancelářský balík Dokumenty Google je sice možné používat ve všech běžných prohlížečích, ale pokud chceme používat nástroj Hlasové zadávání pro převod mluvené řeči na text, tak jej musíme spustit v prohlížeči Google Chrome. Nástroj lze aktivovat jednoduše – při psaní textového dokumentu stačí jen v nabídce Nástroje zadat příkaz Hlasové zadávání.
Nad stránkou se objeví malé plovoucí okno s ikonou mikrofonu. Pomocí rozbalovacího seznamu nad touto ikonou lze zvolit jazyk, ze kterého se bude převádět. Nabídka jazyků je velmi bohatá a obsahuje i češtinu.
Po kliknutí na ikonu mikrofonu již nástroj poslouchá, co říkáme, a snaží se to převést do podoby psaného textu. Vypnutí nástroje provedeme opětovným kliknutím na ikonu mikrofonu anebo zvolením libovolného jiného nástroje.
Převod řeči na text není zdaleka dokonalý, a tak pokud má být výsledek bez překlepů a s perfektní diakritikou, tak určitě musíme po nadiktování přistoupit k jeho korektuře.
Kromě psaní textových dokumentů je nástroj dostupný i při tvorbě prezentací – konkrétně pro zápis poznámek ke snímkům (příkaz Nástroje > Hlasové zadávání poznámek řečníka).
Nástroj Diktovat v Microsoft Office
Obdobný nástroj nabízí pod názvem Diktovat i kancelářský balík Microsoft Office (konkrétně ve verzi 365 a 2019). Ve Wordu stačí pro jeho aktivování kliknout na kartě Domů na tlačítko Diktovat. Opětovným kliknutím na stejné tlačítko pak diktování opět vypneme.
Jestli se ale radujete, že se s pomocí tohoto nástroje zbavíte nutnosti psát texty ve Wordu, tak se (pokud potřebujete psát česky) neradujte předčasně, protože zatímco diktovací nástroj od Googlu češtinu podporuje, tak nástroj od Microsoftu nikoliv (a ze zkušenosti s obdobnými nástroji Microsoftu nelze její podporu v dohledné době očekávat). Mezi dostupnými jazyky si můžeme vybrat po kliknutí na šipečku pod samotným tlačítkem – kromě samozřejmé angličtiny lze zvolit např. němčinu, francouzštinu, španělštinu či italštinu.
Převod opět není zcela dokonalý a vyžadujeme-li precizní výsledek, tak je nutno přistoupit k jeho revizi.
Převod má i u Microsoft Office (u Google Dokumentů je to samozřejmé) na starosti cloudová služba, a tak je potřeba být při jejím použití online. Kromě Wordu lze diktování použít i při tvorbě prezentací v PowerPointu a při psaní zpráv v Outlooku.
Specializovaný program NEWTON Dictate
Požadujeme-li vyšší kvalitu převodu řeči na text, tak se musíme poohlédnout po specializovaných programech. Na převod slovanských jazyků (češtinu nevyjímaje) se specializuje např. společnost NEWTON Technologies se svým placeným programem NEWTON Dictate (roční licence 5 900 Kč, trvalá licence 11 900 Kč).
Základní ovládání programu je velmi jednoduché – po kliknutí na tlačítko Začátek diktování opět jen mluvíme a naše slova jsou převáděna do podoby psaného textu. Diktování ukončíme tlačítkem Konec diktování.
S programem lze pracovat jako se zjednodušeným textovým editorem.
Převod je určitě citelně kvalitnější, nežli např. u Google služby, ale přesto je i zde nutno počítat s jistou chybovostí a nutností oprav.
Kromě prostého diktování má NEWTON Dictate i další funkce:
- založený projekt je možné uložit ve formátu *.ttax, který obsahuje nejen převedený text, ale i nahraný zvukový záznam, ke kterému je tak možné se kdykoliv později vrátit,
- tlačítkem Přepsat audio soubor lze do podoby psaného textu převést i dříve nahrané zvukové soubory (např. ve formátu MP3),
- program podporuje velké množství přizpůsobitelných, hlasem zadávaných příkazů pro označování a mazání textu, pro vkládání speciálních znaků či šablon (vlastních textů zadávaných hlasovým povelem) a samozřejmostí je i rozpoznávání povelů typu „tečka“, „nový řádek“ atp.
Program má i zjednodušenou verzi (lze se do ní přepnou tlačítkem Minimalizovaná verze) sloužící pro přímé diktování v jiném programu (tedy např. i ve Wordu, Outlooku apod.).
Pomineme-li jednorázové stažení slovníků po instalaci a občasné online ověření licence, tak je program možné využívat i offline.
Závěr
Doba, kdy budou počítače schopny téměř dokonale chápat mluvené slovo a převádět ho na text, pravděpodobně není příliš daleko. Nástroj Diktovat dostupný v Microsoft Office by byl velmi pohodlný, ale bohužel nepodporuje češtinu. Využíváte-li Google služby a nemáte-li příliš velké nároky na kvalitu převodu, tak určitě doporučuji vyzkoušet nástroj Hlasové zadávání. Náročnější uživatelé mohou sáhnout po specializovaných programech typu NEWTON Dictate, ale musejí přitom počítat s jejich nezanedbatelnou cenou.