dnes je 20.6.2024

Input:

Access 2013: Vkládání obrázků a grafických objektů

6.6.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V tomto článku se naučíme vkládat do sestav obrázkové logo.

Pro příklad uvedený v této kapitole si zkopírujte obrázek Access2013_Obrazky_logo.gif a databáze Access2013_Obrazky_priklad.accdb a Access2013_Obrazky_vysledek.accdb.

Vkládání obrázků na sestavu

Tisková sestava umožňuje dva způsoby použití obrázku:

 • Na sestavu vložit obrázek z grafického souboru. Tento způsob je vhodný např. pro vložení firemního loga do záhlaví sestavy.
 • Využít pole typu Objekt OLE, které umožňuje vkládat obrázky do tabulky.

Pro vložení obrázku na sestavu použijte následující postup:

 1. Otevřete sestavu v návrhovém zobrazení.
 2. Podle potřeby upravte výšku sekce sestavy, do které chcete obrázek vložit.
 3. Na kartě NÁVRH klikněte ve skupině Ovládací prvky na příkaz Vložit obrázekProcházet.
 4. Proklikejte se do složky, ve které se nachází obrázek, který chcete vložit.
 5. Podle typu obrázku ho buď hned uvidíte ve složce, nebo bude nutné v pravém dolním rohu dialogového okna zvolit možnost Všechny soubory.
 6. Obrys obrázku vytvořte tahem myší s podrženým levým tlačítkem.

Vložené obrázky se ukládají do galerie dostupné po kliknutí na tlačítko Vložit obrázek.

Na vložený obrázek klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky použijte příkaz Vlastnosti. Druhou možností je vložené pole označit a na kartě NÁVRH kliknout ve skupině Nástroje na tlačítko Seznam vlastností.

V panelu pro vlastnosti obrázku především klepněte do vlastnosti Režim velikosti a ověřte, že je nastavená na hodnotu Zachovat proporce. Toto nastavení znamená, že se obrázek přizpůsobí velikosti vytvořeného rámečku a současně se zachová poměr výšky a šířky. Platí to i pro dodatečnou změnu velikosti rámečku s obrázkem.

V náhledu a při tisku se obrázek zobrazí jako neorámovaný. Pro orámování obrázku použijte vlastnosti Styl okraje, popř. Šířka okraje a Barva okraje.

Popsaný postup provede jednorázové vložení obrázku, který se tak stane součástí sestavy. Nemá tedy již žádné propojení se souborem, ve kterém byl původní obrázek uložen. Jestliže chcete zachovat propojení sestavy na původní obrázek, použijte tlačítko Rámeček nevázaného objektu s ikonkou hor, které je umístěno v galerii na kartě NÁVRH ve skupině Ovládací prvky.

Zobrazení pole Objekt OLE na sestavě

Na sestavě můžete zobrazovat také obrázky, vložené do datové tabulky pomocí pole typu Objekt OLE. Tento typ obrázku je zpravidla umístěn v těle sestavy společně s dalšími poli tabulky:

 1. Otevřete sestavu v návrhovém zobrazení.
 2. Upravte výšku těla sestavy (část Podrobnosti).
 3. Na kartě NÁVRH vyberte v galerii ve skupině Ovládací prvky tlačítko Rámeček vázaného objektu s ikonou hor a písmen „XYZ“.
 4. Obrys obrázku vytvořte tahem myší s podrženým levým tlačítkem.
 5. Na vytvořený prvek klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky
Nahrávám...
Nahrávám...