dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW a práce s barevnými režimy

27.12.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Možná jste se setkali s barevnými odchylkami při tisku svého dokumentu nebo podivnými změnami barev při exportu. Důvod je většinou prostý – je jím míchání barevných režimů.

Případně může nést vinu špatně kalibrovaný monitor. Není proto od věci pořídit si vzorník barev CMYK.

Vzorník CMYK

Právě míchání barevných režimů bylo zřejmě nejčastější chybou, která zapříčinila zmíněné potíže. Poslední verze programu Corel proto obsahují dialogové okno Vytvořit nový dokument, kde jsme dotazováni na Primární režim barev: RGB nebo CMYK. Samozřejmě již na začátku práce víme, co bude výsledkem (banner, leták, logo…). Víme tedy, jestli skončí naše dílo v elektronické podobě anebo půjde do tisku. Pravidlo je snadné – tisk = CMYK, monitor (elektronická podoba) = RGB.

Volba primárního režimu barev

Toto výchozí nastavení nemění nic na tom, že můžeme Palety barev kdykoliv měnit- aktivovat a zase vypínat. Všechny jsou ukryté v nabídce Okno - Palety barev a otevřených jich může být hned několik, což nedoporučuji. Výjimkou je Paleta dokumentu, kam se zaznamenávají všechny barvy, které v dokumentu použijeme (velmi praktické, atypickou barvu nemusíme znovu nastavovat nebo čerpat kapátkem, ale je hned po ruce).

Paleta dokumentu

Kromě zmíněných CMYK a RGB se tu setkáme také s „Pantonkami“- systémem barev, užívaným od roku 1963. Tehdy společnost Pantone uvedla vzorník s 504 barvami, který se rozšířil. Zde je vysvětlení ke zkratkám, které jsou na konci číselného předpisu barvy Pantone: U = uncoated paper, C = coated paper, M = matte paper, CV = computer video (electronic simulation), CVU = computer video - uncoated, CVC = computer video - coated, CP = coated paper, process simulation, UP = uncoated paper, process simulation , EC - Euro process simulation, coated paper, TP/TPX = Textile paper edition / extended range, TC/TCX = Textile cotton edition / extended range.

My se zaměříme na nejčastěji používané režimy RGB a CMYK. CMYK je barevný model, založený na subtraktivním míchání 4 barev. Jsou to barvy, které standardně obsahuje inkoustová tiskárna - cyan (azurová), magenta (purpurová), yellow (žlutá) a „key“

Nahrávám...
Nahrávám...