dnes je 20.6.2024

Input:

CorelDRAW: Inteligentní ořezávač

5.7.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Předvedeme se nástroj Inteligentní ořezávač, který je novinkou verze X6 (tedy 16). Slouží k odstranění vybraných částí rastrového obrázku (fotografie). Stejně tak ho lze využít k rozšíření fotografie, aniž by došlo k deformaci určité oblasti.

Začneme spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB). Nejprve vložíme níže přiložený obrázek more.jpg. Použijeme k tomu buď nakopírování a Ctrl+V anebo Imporotvání (Ctrl+I), pokud jsme již obrázek uložili do PC. Po vložení zvolíme v Panelu vlastností volbu Upravit rastr, čímž se aktivuje aplikace Corel PhotoPaint.

 

Zde vybereme v nabídce Obrázek funkci Inteligentní ořezávač.

V dialogovém okně, které se zobrazí, zvolíme vlevo druhý, tedy červený nástroj (Oblasti kreslení, které chcete odebrat.) Tím označíme po případném nastavení velikosti štětce nežádoucí oblasti. Následuje kliknutí na volbu Automaticky vodorovně zmenšit a odebrat červené části. Ve spodní části ještě zvolíme Splynutí pozadí, pokud je vůbec potřeba. Vše odsouhlasíme OK.

Po zavření tohoto okna zvolíme pouze kombinaci kláves Ctrl+S (uložit) a zavřeme Corel PhotoPaint. Jsme zpět v Corel Draw, kde je změna zapracována.

Stejný postup použijeme také po vložení níže přiloženého obrázku lavicka.jpg. Jediné, co se může lišit, je ideální Velikost hrotu. Vše ostatní je naprosto totožné.

A

Nahrávám...
Nahrávám...