dnes je 19.4.2024

Input:

CorelDRAW: Kopírování a klonování efektů

18.2.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si ukážeme, jak si usnadnit práci při vytváření efektů. Předvedeme si rozdíl mezi kopírováním a klonováním efektů.

Spustíme Corel Draw, veškerá nastavení můžeme ponechat. Pro naši dnešní práci si vytvoříme několik objektů, např. kruhů. Nástrojem Elipsa vytvoříme (s pomocí klávesy CTRL) kruh. Jakmile jsme kruh vytvořili, nakopírujeme ho např. kombinací CTRL+C a CTRL+V a rozmístíme libovolně v okně. Kruhu přidáme efekt, kterým bude Interaktivní stín, najdeme ho v kontejneru s dalšími interaktivními nástroji. Zvolíme nástroj a tažením z objektu vytvoříme stín, později můžeme směr stínu libovolně upravit. POZOR, kruh musí mít barevnou výplň, jinak nebude stín viditelný.

Jak jistě zjistíme, nástroj stín (a nejen tento efekt) má mnoho možností v panelu vlastností, i při samotném vytváření můžeme táhnout myší libovolně, možných nastavení je tedy mnoho.

 

Pokud bychom chtěli mít totožný stín i na jiném objektu, museli bychom si složitě zapamatovávat, jaké nastavení jsme použili, intuitivní tažení rukou bychom stejně přesně nezopakovali. Proto je zde možnost efekt kopírovat nebo dokonce klonovat. Postup je následující: Vybereme objekt, který je bez efektu, poté zvolíme uprostřed horní nabídky Efekty - kopírovat/klonovat efekt a stín z, (jiné nepoužité efekty nebudou v nabídce aktivní/zvýrazněné) na obrazovce se nám zobrazí tlustá černá šipka, kterou klepneme přímo na stín. Ten se zkopíruje/naklonuje.

 

Rozdíl mezi kopírováním a klonováním je takový, že při kopírování se efekt nakopíruje na objekt a tím proces končí, v případě klonování efektu se efekt nakopíruje na objekt a při dalších úpravách efektu se naklonovaný efekt chová stejně jako původní (tzv.rodičovský). Dokonce klonováním vzniklý efekt nemůžeme upravovat, lze ho upravit pouze tehdy, upravíme-li původní efekt. Pro ukázku si můžeme vytvořit více objektů, na jeden z nich budeme efekt kopírovat, na druhý

Nahrávám...
Nahrávám...