dnes je 22.7.2024

Input:

CorelDRAW: Osmisměrka

26.10.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Kromě klasických grafických zadání můžeme CorelDRAW využít např. k vytváření her – puzzle, Člověče, nezlob se, sudoku, křížovek. Vcelku snadné, přitom velmi dobře použitelné, jsou oblíbené osmisměrky. Také už jste dlouho neluštili? Tak s chutí do toho!

Nejprve zvolíme Nový dokument (Ctrl+N), který nastavíme klasicky na Velikost A4 na výšku, Primární režim barev CMYK (budeme tisknout).

Sice se zde nabízí využít Nástroj Tabulka, avšak pro následné úpravy – tedy rozmístění písmen, je vhodnější Nástroj Milimetrový papír! Proč? Políčka uvnitř milimetrového papíru fungují jako jednotlivé objekty (obdélníky). To znamená, že pokud budeme umisťovat písmeno do políčka, pomůže nám automaticky Přichytávání k objektům. Políčka u nástroje tabulka nejsou z jednotlivých obdélníků, ale jen křížících se linií. Středy těchto políček pro program tedy jaksi neexistují. V příkladu je nastaveno 15 horizontálních x 15 vertikálních polí.

 

 Celé pole můžeme umístit do listu A4 (např. písmenem P – centruje na stránku). Rozměr pole v příkladu je 18x18cm, po stranách tedy zůstává 1,5cm okraj. Mimo toto pole si nachystáme slova, která budeme chtít použít, vybereme si font a vhodnou velikost. Postup je skutečně univerzální, můžeme tedy

Nahrávám...
Nahrávám...