dnes je 25.6.2024

Input:

CorelDRAW: PDF nejen v Corelu

1.2.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním návodu se podíváme na spojení Corelu a univerzálního formátu PDF, jenž spolehlivě řeší problémy s kompatibilitou programů.

Všem uživatelům PC známá zkratka PDF je zkratkou anglického názvu Portable Document Format -Přenosný formát dokumentů. Tento formát vyvinula společnost Adobe a uživatelům počítačů slouží jako univerzální typ souboru, nezávislý na softwaru i hardwaru, na kterém vznikl. PDF se nám zobrazí vždy a všude stejně, obsahovat může jak obrázky, tak texty. K vytvoření PDF se používá např. Adobe Acrobat, ale také další grafiky používané programy – Adobe Illustrator, ale právě také CorelDRAW. „Pédéefko“ vytvoříme také v dalších programech, nejčastěji tím způsobem, že ho zvolíme jako výstupní formát našeho dokumentu (uložit jako/ exportovat).

Pro běžné prohlédnutí souboru s koncovkou .pdf se používá volně dostupný program Adobe Reader,  Ke stažení je např. zde:

http://www.slunecnice.cz/sw/acrobat-reader/

http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/kancelarske_aplikace/ostatni/adobeacrobatreader/

Stejně jako umí některé programy PDF vytvořit nebo otevřít, jiné ho umí dále upravovat. Nezáleží přitom, zdali byl soubor vytvořen v Illustratoru a my ho otevíráme v CorelDRAW. Pro ukázku si vyhledáme libovolný soubor s koncovkou .pdf. Zde je jeden z výsledků vyhledávání „logo.pdf“ na Google:

http://basketbal.tjloko-plzen.cz/uploads/files/novinky/plzen-logo.pdf

Soubor uložíme a spustíme CorelDRAW. Zde

Nahrávám...
Nahrávám...