Elektronické knihy se velmi rychle staly běžnou součástí mediálního provozu a jejich podíl na trhu neustále roste. Netýká se to zdaleka jen beletrie – elektronické publikování dává velký smysl i u odborných dokumentů s krátkým „životním cyklem“ (příručky, manuály), které se v knihovničce stejně obvykle dlouho neohřejí.
Formáty elektronických knih
V první fázi vývoje elektronických knih převládal formát PDF od firmy Adobe. Ten má jistě mnoho výhod, počínaje všeobecnou známostí. Prakticky na každém zařízení najdete nainstalovaný prohlížeč PDF souborů, a tak je můžete bez obav snadno sdílet. Přesto vznikly specializované formáty elektronických knih – mezi ty nejrozšířenější patří EPUB. Jedná se v podstatě o zazipovanou strukturu XML a HTML souborů. Obrovskou výhodu formátu EPUB krásně vystihuje anglické slovo „reflowable”. Jde o schopnost přizpůsobit zobrazení (především zalomení textu) různě velkým obrazovkám, což je důležité především u mobilních zařízení.
Čtení e-knih na počítači
K prohlížení elektronických knih lze využít celou řadu zařízení – nejen specializované čtečky, ale i běžné tablety nebo chytré telefony. Existují ale také programy ke čtení e-knih na klasickém počítači. Ty si vedle PDF poradí právě i se zmíněnými soubory typu EPUB, případně i s dalšími formáty (např. MOBI). Pořídit si takový program má smysl, i kdybychom si knihy přímo na počítači nechtěli číst – můžeme v něm totiž naši sbírku knih snadno organizovat. Aplikací s tímto účelem existuje celá řada – jmenujme např. Icecream Ebook Reader (http://icecreamapps.com/Ebook-Reader) nebo ePub Reader for Windows (http://www.epubforwindows.com). Ten umí kromě prohlížení e-knih i export z formátu EPUB do formátu PDF, ale bohužel není zdarma. Blíže si ovšem popíšeme program Adobe Digital Editions.
Adobe Digital Editions
Tato aplikace z dílny Adobe je zdarma ke stažení na stránkách http://www.adobe.com/cz/products/digital-editions.html.
Jedná se o velmi jednoduchý program. Příkazem File > Add to Library naimportujeme do programu stažené elektronické knihy. Podporované jsou formáty EPUB a PDF. Knihy můžeme sestavovat do „polic“ (bookshelves). Novou polici vytvoříme kliknutím na tlačítko se symbolem plus.
V polici All Items se zobrazují všechny knihy. Kliknutím pravým tlačítkem myši a příkazem Copy to Bookshelf můžeme konkrétní knihu umístit do vytvořené police.
Čtení knihy zahájíme jejím otevřením pomocí dvojkliku. Tok textu se přitom automaticky přizpůsobí velikosti obrazovky a písma.
K pohybu v knize lze vedle kolečka myši využít i posuvník ve spodní části okna. V horní části se pak nachází panel nástrojů s několika tlačítky.
Tlačítkem Library se dostaneme zpět do seznamu knih. Pomocí záložky si můžeme označit místo v knize, ke kterému se chceme později vrátit. Seznam kapitol a záložek (bookmarks) je viditelný po zobrazení navigačního panelu. V pravé části panelu nástrojů najdeme tlačítka pro změnu velikosti písma, hledání v dokumentu a pro přepnutí do režimu celé obrazovky.
Závěr
Možná jste pravidelnými čtenáři elektronických knih nebo jste jen víceméně náhodně narazili na dokument ve formátu EPUB. V obou případech by vám mohl být užitečný program pro čtení elektronických knih na klasickém počítači. Adobe Digital Editions je příkladem jednoduchého, bezplatného programu tohoto typu. Škoda jen, že nepodporuje širší škálu souborových formátů.