dnes je 14.9.2024

Input:

Doodle – 3. díl: Výhody registrace a placené verze

27.3.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Služba Doodle je v základu zdarma, a dokonce ke svému používání nevyžaduje ani registraci. Založením uživatelského účtu ale získáme určité výhody a k dalším dodatečným funkcím se pak lze dostat předplacením služby Premium Doodle.

Založení uživatelského účtu

Nástroje pro práci s uživatelským účtem najdeme v pravém horním rohu stránky. Nový účet založíme příkazem Sign up, do již existujícího účtu se přihlásíme příkazem Log in.

Účet je možné založit buď skrze již existující účet Googlu či Facebooku anebo pomocí obyčejné e-mailové schránky.

Úvodní stránka

Po přihlášení se nám zobrazí tzv. dashboard, tedy jakási nástěnka skládající se ze tří částí. V části Create new poll najdeme dvě tlačítka pro založení nového hlasování. Tlačítko Schedule an event založí hlasování a ve druhém kroku zobrazí záložku Month, kdežto tlačítko Make a choice zde zobrazí záložku Text. Použitou záložku je ale možné během tvorby hlasování změnit, takže rozdíl mezi tlačítky je zcela zanedbatelný. Další cestu k založení nového hlasování najdeme v pravém horním rohu okna v podobě tlačítka Create a Doodle. Pro úplnost: výchozí záložkou při použití tohoto tlačítka bude záložka Month.

Druhá část dashboardu s názvem Polls initiated obsahuje seznam všech hlasování, která jsme založili. Vedle názvu u nich vidíme počet účastníků, kteří se zúčastnili hlasování a čas poslední aktivity. Aktivní hlasování jsou označena ikonou háčku, již uzavřená hlasování pak ikonou zámku. Kliknutím na název hlasování nebo na tlačítko Administer se dostaneme ke správě daného hlasování.

Poslední část s názvem Polls invited to / participated in obsahuje seznam hlasování, na která někdo jiný pozval nás. Trochu matoucí je, že se zde objeví i hlasování, která jsme založili my a sami jsme v nich hlasovali (takové hlasování bude tedy současně zobrazeno i v části Polls initiated). Tyto druhy hlasování rozlišíme od sebe tak, že u námi založených hlasování najdeme příkaz Administer, kdežto u těch ostatních ne.

Přihlašování/odhlašování e-mailových zpráv

Jednou z nenápadných, ale v praxi docela užitečných výhod registrace je možnost přihlásit se k odběru e-mailových zpráv o aktivitách (přidaných hlasech, komentářích) u hlasování, která jsme nezaložili (tlačítkem Subcribe to updates) a naopak odhlásit se od odběru u hlasování, která jsme založili (tlačítkem Unsubscribe to updates). Zrušit zasílání zpráv je možné až tehdy, když sami odhlasujeme.

Pokud založíme více hlasování nebo i jen jedno hlasování, ale s velkým počtem účastníků, tak hrozí, že naše e-mailová schránka bude zavalena obrovským množstvím zpráv. Odhlášení tento problém vyřeší, ale nesmíme zapomenout hlasování sledovat – např. pomocí odkazu na hlasování v dashboardu.

Nastavení účtu

K dalším příkazům se dostaneme po kliknutí na název našeho uživatelského účtu v pravém horním rohu okna. Vedle nápovědy (příkaz Help) a odhlášení se od účtu (příkaz Log out) zde najdeme především příkaz Account settings umožňující nastavení detailů účtu. Všimněme si i příkazu Dashboard pomocí kterého se později můžeme vrátit na úvodní stránku.

Zadejme příkaz Account settings. Zobrazí se nabídka s několika záložkami.

Běžná nastavení lze provádět na záložce Doodle account (např. změnu hesla)…

…a na záložce Profile settings (např. nastavení profilové fotografie, zadání osobních údajů apod.).

Pomocí odkazů na záložce Apps pak můžeme nainstalovat aplikace pro mobilní zařízení se systémy iOS a Android.

Připojení adresáře

K zajímavé volbě se dostaneme na záložce Address books. Můžeme zde totiž službu Doodle napojit na již existující online adresář a to buď na adresář od Googlu nebo od Microsoftu (služba Outlook.com).

Po povolení přístupu ke zvolenému adresáři a založení hlasování můžeme při rozesílání informace o hlasování prostřednictvím záložky Email využít našeptávání adres, tedy jejich doplňování na základě zápisu prvních pár písmen.

Připojení kalendáře

Kromě adresáře můžeme připojit i externí kalendář, a to také v nabídce Account settings, ale na záložce Calendars. Kromě služeb Google a Outlook.com dostupných i u adresářů máme nyní k dispozici navíc i obecný standard ICS a možnost spojení s klasickým desktopovým Outlookem, ale to pouze v případě, že je e-mailový účet provozován na Exchange Serveru.

Když během vytváření hlasování vybíráme na záložce Week termíny, tak si v rozbalovacím seznamu můžeme vybrat z našich kalendářů (máme-li jich více) ten, jehož události mají být zobrazeny.

Pokud si všechny události poctivě zapisujeme do online kalendáře, tak nyní vidíme, kdy máme volno a kdy ne, a tak nehrozí, že navrhneme událost, které se máme zúčastnit, do termínu, který již máme obsazený.

Při správném nastavení se navržené termíny převedou i do našeho původního kalendáře, a to s dovětkem Doodle-tentative (tedy předběžný Doodle termín).

Po zvolení konečného termínu pak budou předběžné termíny odstraněny a zůstane jen konečný termín s dovětkem Doodle.

V praxi mi ale tato funkcionalita při testování nefungovala vždy tak,

Nahrávám...
Nahrávám...