dnes je 14.6.2024

Input:

Doplňky Office

2.6.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Možnosti sady Microsoft Office lze rozšířit instalací doplňků. Kromě doplňků, které si lze stáhnout z webu jako soubory a nainstalovat, obsahuje Office od verze 2013 i obchod s doplňky podobný obchodu s aplikacemi Microsoft Store. Množství doplňků, které zde najdeme, je asi menší, než by si Microsoft představoval, ale pár užitečných doplňků tady pro sebe může najít asi skoro každý.

Instalace a správa doplňků

Ve Wordu, Excelu a PowerPointu najdeme na kartě Vložení skupinu s názvem Doplňky se dvěma tlačítky – Získat doplňky a Moje doplňky. Tlačítkem Získat doplňky se dostaneme přímo do obchodu s doplňky. Tlačítko Moje doplňky pak slouží především ke správě již nainstalovaných doplňků.

Nejdříve klikneme na tlačítko Získat doplňky. Doplňky můžeme hledat buď zadáním dotazu do vyhledávacího pole anebo procházením kategorií. Řada doplňků je zcela zdarma, jiné jsou placené. Placené doplňky poznáme podle textu Může se vyžadovat další nákup. Platba se nepožaduje ihned, ale např. až po uplynutí zkušební doby. Doplněk nainstalujeme kliknutím na tlačítko Přidat přímo v seznamu doplňků anebo pomocí stejného tlačítka v okně s podrobnostmi o doplňku, které se zobrazí po kliknutí na jeho název.

Některé doplňky přidají tlačítko pro své použití rovnou na pás karet, jiné jsou dostupné pouze v seznamu, který zobrazíme kliknutím na šipku vedle tlačítka Moje doplňky.

Pokud klikneme na samotné tlačítko Moje doplňky, tak se nám zobrazí seznam všech nainstalovaných doplňků. Po kliknutí na tlačítko se třemi tečkami, které se zobrazí po najetí na konkrétní doplněk, se můžeme dostat k příkazu Odebrat pro odinstalování doplňku.

Doplňky nejsou nutně svázány jen s konkrétním jedním programem sady Office, ze kterého jsme je nainstalovali – informace o nainstalovaných doplňcích se synchronizují skrze Microsoft účet přes programy (některé je možné používat ve více programech sady Office) či i přes více používaných zařízení. Užitečné pak může být tlačítko Aktualizovat v pravém horním rohu okna, které obnoví seznam nainstalovaných doplňků. Pokud bychom některý doplněk viděli v seznamu, ale nebyl by v programu reálně dostupný, tak klikněme na tlačítko se třemi tečkami a zvolme příkaz Přidat.

Doplněk QR4Office

Ukažme si jako příklad dva doplňky. Doplněk QR4Office, sloužící ke tvorbě QR kódů, je dostupný z Wordu, Excelu a PowerPointu, ale nejčastěji bude potřebný asi ve Wordu. Doplněk po své instalaci nepřidává žádné tlačítko na pás karet, a tak je potřeba ho spouštět přes šipku u tlačítka Moje doplňky. Po spuštění se zobrazí postranní panel, ve kterém určíme vlastnosti požadovaného QR kódu.

V horní části panelu určíme pomocí rozbalovacího seznamu typ obsahu, který má QR kód uchovávat, a tento obsah zapíšeme. Nejčastěji se QR kódy používají ke kódování webových adres, k čemuž poslouží volby http a https. Mohli bychom ale kódovat např. i telefonní číslo (tel) anebo geografické souřadnice (geo).

V části Options můžeme upřesnit vzhled QR kódu – barvu kostiček (Color), barvu pozadí (Background), velikost kódu (Size) a odolnost kódu k poškození (Error correction). Klidně můžeme ponechat výchozí volby – snad jen velikost bych doporučil volit spíše větší. Při menších velikostech může působit vzniklý kód poněkud rozostřeným dojmem. V části Preview pak vidíme náhled generovaného kódu. Jsme-li spokojení, tak můžeme kliknout na tlačítko

Nahrávám...
Nahrávám...