dnes je 19.5.2024

Input:

DraftSight: Program pro prohlížení výkresů 2D CAD

18.2.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Ceny nejoblíbenějších CAD programů dosahují desítek a někdy i stovek tisíců korun. Jednotlivci a firmy, pro které není kreslení výkresů hlavní činností, se proto často poohlížejí po levnějších alternativách.

V tomto článku si představíme program DraftSight od společnosti Dassault Systemes. Donedávna ho bylo v základní variantě možné používat zcela zdarma. V současné době začínají ceny předplatného na 99 $ ročně.

Varianty programu DraftSight

DraftSight je 2D CAD program dodávaný v patnácti jazykových mutacích, mezi kterými nechybí ani čeština. Je možné ho spouštět nejen ve Windows, ale i v prostředí OS X a v Linuxu. Jak již bylo řečeno, tak základní verze programu je k dispozici ke stažení zdarma, např. na stránce http://www.solidvision.cz/draftsight. Jedinou podmínkou je povinná aktivace programu, která probíhá elektronicky.

Za příplatek (cca. 4000 Kč/rok) je možné používat některé pokročilejší nástroje a doplňkové knihovny návrhů. Uživatele, kteří mají zkušenost s programem AutoCAD, potěší podobné uživatelské rozhraní a kompatibilita s formáty DWG a DXF.

Ukázka práce v DraftSight

Ukažme si princip práce v DraftSight na vytvoření výkresu jednoduché součástky dle následujícího obrázku.

Spustíme program, čímž dojde k založení nového výkresu. DraftSight nabízí dvě varianty uživatelského rozhraní, mezi kterými se lze přepínat pomocí rozbalovacího tlačítka v horní liště. Výchozí volba Drafting and Annotation představuje moderní rozhraní s pásem karet, ze kterého budou pocházet i obrázky v tomto článku. Druhá volba Classic Default se drží tradičních nabídek a panelů nástrojů. Nástroje pro práci se soubory (uložení, tisk apod.) najdeme v horní liště a v nabídce, která se objeví po kliknutí na kulaté tlačítko s písmeny DS.

Většinu obrazovky zabírá výkres s černým pozadím. Měřítko zobrazení můžeme měnit točením kolečka myši. Stisknuté kolečko myši pak slouží k přesunu mezi částmi výkresu. Základní potřebné nástroje najdeme na kartě Domů. Ve skupině Kreslit se nachází kreslící nástroje, ve skupině Změnit pak modifikační nástroje.

Začneme nástrojem Čára ve skupině Kreslit. Klikneme na místo, kde chceme, aby se nacházel levý dolní roh součástky, a přesuneme myš nahoru podle kolmice znázorněné tečkovanou čarou.

Při používání nástrojů je vhodné sledovat tzv. Příkazové okno ve spodní části

Nahrávám...
Nahrávám...