dnes je 20.6.2024

Input:

Excel 2007: Makra - Praktická ukázka - 4. část

10.6.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Makro nám pomůže i tam, kde potřebujeme opakovaně připravovat soubor pro vytištění a museli bychom vždy pro stejnou tabulku upravovat velikost stránky apod. Typicky to můžeme využít třeba pro různé ceníky, nabídky akcí apod., které pravidelně rozesíláme zákazníkům. Pokud je tabulka vždy skoro stejná, mohli bychom využít vzorového souboru a udělat z něj šablonu. Jakmile se však mění některé důležité charakteristiky (např. počet sloupců), makro je nedocenitelným pomocníkem.

Výchozí tabulkou je obyčejná tabulka bez jakéhokoli formátování – viz soubor 10_12priklad.xlsx. S tabulkou máme provést následující úkony:

1. Naformátovat první řádek tak, aby byl zvýrazněný, nastavit zalamování textu a přizpůsobit šířku sloupců tak, aby byla optimální vzhledem k náplni sloupce.

2. Orámovat celou tabulku jednoduchým ohraničením.

3. Nastavit opakování horního řádku při tisku.

Pokud bychom tyto kroky prováděli vždy ručně, zabere nám úprava tabulky poměrně dost času.

Pořídíme si pro daný účel tedy makro v režimu záznamu. Začneme jako obvykle v nabídce Vývojář, kde potvrdíme příkaz Záznam makra.

Nyní budeme provádět jednotlivé postupy, které povedou ke zpracování popsaného úkolu.

1. Stiskneme klávesovou zkratku CTRL+Home, abychom umístili kurzor na buňku A1.

2. Stiskneme klávesovou kombinaci CTRL+SHIFT+šipka doprava, abychom označili první řádek. (pro ty, kdo nemají v lásce pamatovat si množství klávesových zkratek můžete podržet stisknutou klávesu Shift a myší označit poslední buňku vpravo. Nicméně pak bude makro fungovat jen na tento počet sloupců)

3. Stiskneme klávesovou zkratku CTRL+B, tím nastavíme nadpisům tučné písmo. (nebo můžete myší na nástrojové liště stisknout ikonu B )

4. Přepneme do nabídky Domů, kde na kartě Zarovnání klepneme na ikonku vpravo dole, vyvoláme dialogové okno Formát buněk, které nastavíme přesně podle následujícího obrázku a potvrdíme OK. (Druhá možnost je na v nabídce Domů, v oddíle Zarovnání stisknout ikonu „Zalamovat text“ a potom ještě asi 2 cm vlevo stisknout ikonu

Nahrávám...
Nahrávám...