dnes je 27.7.2024

Input:

Excel 2007: Makra – VBA – Kompatibilita – 4. část

17.8.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes budeme pokračovat v seznamování s doporučenými postupy a úskalími v situaci, kdy uživatelé našeho sešitu pracují s různými verzemi Excelu. Sami obvykle pracujeme s verzí, kterou máme nainstalovánu na svém počítači. A pokud využíváme nahrávání maker a máme novější verzi, než kolega, snadno použijeme nějakou novou vlastnost nebo parametr, jež ve starších verzích nejsou.

Podkladová úloha: Dnes budeme pokračovat ve cvičném projektu, v němž umožníme vytvářet uživateli záložky na buňkách, které jsou pro něj z nějakého důvodu důležité, a potřebuje se k nim umět rychle vrátit. V předchozím dílu jsme si použili makro na zjišťování nejvyššího čísla dosud použitých záložek a zapojili jsme ho do akce. Ukázalo se však, že bezmyšlenkovitý uživatel by mohl na jednu buňku nastavit celou řadu záložek, které by jej nakonec mátly.

Slíbili jsme si, že se pokusíme tomuto kumulovanému přidělování záložek na stejné místo zabránit.

Nejlogičtější se jeví, abychom před přiřazením nové záložky zjistili, zda už na buňce nějaká záložka není. První, co nás napadne, je projít kolekci všech jmen a ujišťovat se, zda nemá shodnou adresu. Pokud se však zamyslíte nad chováním Excelu, když selektujete některý blok, který je pojmenovaný, vidíte, že se jeho jméno objeví vlevo vedle editačního řádku.

Stáhněte si sešit 2011-17 Kompatibilita.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete. Uvidíte zhruba toto:

Podkladová úloha: Dnes budeme pokračovat ve cvičném projektu, v němž umožníme vytvářet uživateli záložky na buňkách, které jsou pro něj z nějakého důvodu důležité, a potřebuje se k nim umět rychle vrátit. V předchozím dílu jsme si použili makro na zjišťování nejvyššího čísla dosud použitých záložek a zapojili jsme ho do akce.   Avšak ukázalo se, že bezmyšlenkovitý uživatel by mohl na jednu buňku nastavit celou řadu záložek, které by jej nakonec mátly.

Slíbili jsme si, že se pokusíme tomuto kumulovanému přidělování záložek na stejné místo zabránit.

Nejlogičtější se jeví, abychom před přiřazením nové záložky zjistili, zda na buňce už nějaká záložka není. První, co nás napadne, je projít kolekci všech jmen a ujišťovat se, zda nemá shodnou adresu. Pokud se však zamyslíte nad chováním Excelu, když selektujete některý blok, který je pojmenovaný, vidíte, že se jeho jméno objeví vlevo vedle editačního řádku.

Stáhněte si sešit 2011-17 Kompatibilita.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete. Uvidíte zhruba toto:

To naznačuje, že Excel eviduje ke každému bloku buněk jeho jméno, pokud je přiřazeno. Tohle vodítko využijeme při hledání, která vlastnost by to mohla být. Můžeme se na to podívat buď přes Object browser, nebo pomocí seznamu, který se objevuje u objektů po zapsání tečky. Vyzkoušíme obojí.

Nejprve si doplníme do rutiny test pomocí proměnné range a

Nahrávám...
Nahrávám...