dnes je 14.6.2024

Input:

Excel 2007: Nabídka Data - karta Načíst externí data - 3. část

26.11.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Tentokrát se seznámíme s technikou načtení dat, která jsou uložena v textovém souboru, tedy souboru s příponou .txt nebo .csv.

V praxi celkem často dochází k případu, že z nějakého programu, zejména např. účetnictví, lze data ukládat do textových souborů. Texty jsou určitým způsobem strukturovány, tj. jednotlivé sloupce textu mohou být vzájemně odděleny buď tabulátorem nebo jiným oddělovacím znakem (v případě souboru s příponou .csv znakem středníku ;).

Pro přenesení dat z textových souborů do Excelu použijeme nabídku Data - kartu Načtení externích dat, kde potvrdíme ikonu Z textu.

Zobrazí se dialogové okno, pomocí něhož nalistujeme soubor s textovými daty:

Soubor označíme a stiskneme tlačítko Importovat. Zobrazí se dialogové okno Průvodce importem textu. V první části tohoto je nastavení informací o textovém souboru. Typ zdrojových dat je zpravidla rozpoznán automaticky - přednastavena je volba Oddělovač.

Dále zde můžeme nastavit, na kterém řádku textu má import začínat (pole Začátek importu na řádku). V poli Typ souboru je přednastaveno kódování - opět se zpravidla rozpozná automaticky. Pokud by nebylo nastaveno správně, poznáme to v poli Náhled souboru - budou se zobrazovat různé zvláštní znaky (v tomto případě zde vidíme čtverečky, ale ty zastupují oddělovací znaky tabulátoru, což je v pořádku).

 

Pokračujeme tlačítkem Další,  které nás přesune do následujícího dialogového okna Průvodce.

Zde se nastavují Oddělovače - tj. jakým znakem jsou odděleny sloupce importovaného textu. Je-li toto nastavení správné, vidíme v náhledu dat údaje rozdělené do sloupců. V poli Textový kvalifikátor je nastaven znak, který vymezuje v textu znak shodný

Nahrávám...
Nahrávám...