dnes je 3.3.2024

Input:

Excel 2007: Nabídka Domů - Podmíněné formátování – 2. část

26.10.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Vrátíme se ještě k podmíněnému formátování, které najdeme v Excelu 2007 v nabídce Domů. Základní nastavení jsme si již vysvětlili, dnes se zaměříme na některé další novinky.

Úvodem si připomeneme základní nabídku pro Podmíněné formátování.

K novinkám v této oblasti patří příkazy:

Datové čáry
Barevné škály
Sady ikon

Pokud označíme oblast, kde chceme toto formátování uplatnit, analyzují se hodnoty v této oblasti a graficky jsou označeny podle velikosti hodnot. Pro větší názornost si můžeme prohlédnout následující obrázek, kde jsme na sloupci Částka (vytvořeném celkem trojmo pro porovnání), aplikovali postupně zleva výše uvedené příkazy:

Další pravidla pro formátování jsou dostupná pomocí příkazu Nové pravidlo, kterým vyvoláme následující dialogové okno.

V jeho horní polovině označíme typ pravidla, potom se v dolní polovině zobrazí prostor pro nastavení formátu zvoleného pravidla. Formát nastavujeme po stisknutí tlačítka Formát.
Dialogové okno vyvolané tímto tlačítkem známe z předchozích verzí programu:

Nové pravidlo formátování, které jsme si ukázali, můžeme samozřejmě aplikovat třeba i na sloupec D (Částka), kde jsme již aplikovali formátování pomocí Datové čáry.

Tyto možnosti formátování jsou sice velice efektní, ale bohužel mají jednu velkou nevýhodu - a sice nekompatibilitu verzí směrem dolů. Z toho vyplývá, že ten, kdo otevře sešit v nižší verzi, podmíněné formátování s využitím datových čar, barevných škál nebo ikon neuvidí.

Podmíněné formátování s použitím vzorce

Ve sloupci I je uvedena splatnost faktur, ve sloupci J informace, kdy byla faktura zaplacena. U nezaplacených faktur je ve sloupci J nevyplněná buňka. Na těchto dvou sloupcích můžeme celkem zajímavým způsobem využít podmíněného formátování k tomu, abychom odlišili nezaplacené faktury, které budou 30-60-90 dní po splatnosti. K tomu využijeme sloupec I, kde se buňka zbarví podle toho, kolik dní po splatnosti je nezaplacená faktura.

Označíme tedy sloupec I.
V nabídce Podmíněné formátování použijeme příkaz Nové pravidlo. Vyvoláme následující dialogové okno:

V seznamu Vybrat typ pravidla zvolíme Určit buňky k formátování pomocí vzorce. Do pole

Nahrávám...
Nahrávám...