dnes je 15.4.2024

Input:

Excel 2007: Tisk - 2. část

3.9.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V minulém článku jsme si popsali práci s náhledem a jednoduchou optimalizaci tabulky pro tisk, nyní se zaměříme na tisk rozsáhlejších tabulek.

Přehled o tom, jak by se tabulka vytiskla, získáme nejenom v náhledu, ale také, jestliže zapneme některé speciální typy zobrazení.

Použijeme nabídku Zobrazení - karta Zobrazení sešitu - ikona Zobrazit konce stránek. Na stránce se zobrazují modré přerušované čáry, které vyznačují hranice tiskových stran.

Tyto čáry můžeme uchopit myší a posunout. Pro úpravu šířky strany by bylo v daném případě dostatečné, kdybychom svislou čáru posunuli napravo. Sice by se zmenšilo písmo tisku, ale vzhledem k tomu, že se jedná pouze o 4 sloupce, by toto zmenšení neovlivnilo čitelnost písma.

Použijeme-li ikonu Rozložení stránky, zobrazí se stránky tak, jak se budou tisknout. Tento typ zobrazení zároveň umožňuje upravovat šířku okrajů stránky a šířku sloupců, čímž můžeme také ušetřit místo. Na obrázku jsou body, které můžeme uchopit myši a posunout je tak, jak naznačuje šipka:

V tomto režimu zobrazení můžeme také jednoduše doplnit záhlaví nebo zápatí.

U opravdu rozsáhlých tabulek nezbývá, než přejít do nabídky Rozložení stránky, kde použijeme kartu Vzhled stránky:

Stiskneme malou ikonu - jak označuje šipka na obrázku. Tím vyvoláme dialogové okno Vzhled stránky:

Pokud je tabulka širší, můžeme přepnout přepínač Orientace - Na šířku. Další možností je upravit měřítko - buď nastavením menšího procenta  (při označeném poli Upravit na) nebo zadáním

Nahrávám...
Nahrávám...