dnes je 17.9.2024

Input:

Excel 2007: Vytvoření prostorového vzorce

29.10.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pomocí prostorového vzorce můžeme získat výsledek, který zahrnuje hodnoty z více listů v sešitě – např. součet, průměr hodnot za několik měsíců apod.

Máme sešit s tabulkami, které obsahují stejnou strukturu dat. Pro snadné pochopení si ukážeme takovouto zcela jednoduchou tabulku:

Takovou tabulku máme na listě nazvaném leden, obdobné tabulky se nacházejí také na dalších listech nazvaných únor-červen.

Naším úkolem je získat souhrnné výsledky za těchto šest měsíců – například součet nákladů, průměr apod.

V sešitu si vytvoříme list Rekapitulace. První prostorový vzorec zadáme na tomto listě do buňky D1, kde se vypočítá součet veškerých nákladů z tabulek umístěných na listech leden-červen.

Jako prostorový vzorec funguje běžná funkce SUMA. V jejím argumentu se však odkazuje jednak na rozsah listů (leden:červen!) a jednak na rozsah buněk (B2:B7), kde jsou na každém listě umístěné hodnoty odpovídajících nákladů.

Vzorec zadáváme následujícím způsobem:

  1. Umístíme kurzor do buňky.
  2. Zadáme funkci SUMA
  3. Klepneme na ouško listu leden
  4. Držíme stisknutou klávesu SHIFT
  5. Klepneme na ouško listu červen
  6. Vyznačíme myší oblast, se kterou vzorec bude provádět výpočet, tj. B2:B7
  7. Vzorec potvrdíme klávesou ENTER

Na listu Rekapitulace jsme dále rozčlenili náklady podle jednotlivých druhů a sečetli jsme je opět za všech šest měsíců. Postup je stejný, v tomto případě však neodkazujeme na oblast buněk, ale na jednu konkrétní buňku (pro položku mzdy je hodnota nákladů např. umístěna na každém listě v buňce B2). Vzorec, který jsme si vytvořili, můžeme kopírovat i pro ostatní druhy nákladů:

Na listě Rekapitulace dále provedeme výpočet průměrných hodnot za leden-červen. Průměr však bývá desetinné číslo, proto vytvoříme vzorec se vnořenou funkcí:

Postupujeme takto:

  1. Umístíme kurzor do buňky.
  2. Zavedeme funkci
Nahrávám...
Nahrávám...