dnes je 13.6.2024

Input:

Excel 2010: Makra - VBA - XML - 16. část

4.10.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V předchozím dílu o XML jsme dokončili základní průzkum zápisu vybraných buněk do XML souboru s využitím DOM = Document Object Model. Naším dnešním cílem bude takto vytvořený XML soubor využít k načtení parametrů zpátky do buněk.

Pokud by XML soubor reprezentoval jednoduchou tabulku, mohli bychom využít podporu Excelu pro načtení XML, která si načte data a operativně z nich sestaví XSD. Jak ale víme, náš XML je složitější. Např. položka kniha se opakuje, zatímco datum narození uchazeče nikoli. Proto se musíme opět opřít o DOM.

Podkladová úloha: I v dnešním dílu ponecháváme příklad  s Klubem Franze Kafky z minulých dílů. Stáhněte si sešit 2013-16 XML.xlsm z odkazu na konci článku - sešit otevřete. (Heslo k projektu jsme nastavili „1234“, předsedovo heslo „4321“).

Mysleli jsme si, že předseda už je v klidu, když exporty do XML bez problémů fungují, jenomže předseda si usmyslel, že členů přibývá, a že s ohledem na archivace se mu začínají množit Excelové tabulky od jednotlivých uchazečů, které takto musí skladovat  pro každého uchazeče a člena zvlášť. A každý takový soubor má kolem 300 kB, zatímco XML s vyplněným dotazníkem jen 2 kB. Pokud bude členů klubu 100000 (jak předseda doufá), musel by archivovat v Excelové podobě 30 GB, což už se mu nevejde na DVD. Kdyby to uchovával jen jako XML, zabraly by mu 200 MB, což se vejde i na pouhý CD-ROM. Myšlenka je jednoduchá: Předseda bude mít pouze jednu excelovou tabulku s formulářem, a k ní složky s XML soubory exportů od jednotlivých členů. Kdykoli se předseda bude chtít vrátit k dotazníku některého uchazeče, postačí, aby si naimportoval

Nahrávám...
Nahrávám...