dnes je 19.5.2024

Input:

Excel 2013: Nastavení stránky před tiskem

20.6.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Excel 2013 umožňuje připravit vytvořený dokument pro tisk pomocí různých nástrojů, dostupných na kartě ROZLOŽENÍ STRÁNKY ve skupinách Vzhled stránky, Přizpůsobit měřítko a Možnosti listů.

Pomocí tlačítka Okraje můžete nastavit okraje pro tisk – na výběr je několik přednastavených možností (Normální, Široké, Úzké) nebo můžete tlačítkem Vlastní okraje nastavit jednotlivé hodnoty podle vlastních potřeb. Zpravidla je vhodné dodržet alespoň 2 cm okraj zleva (doporučujeme 2,5 až 3 cm), aby bylo možné vytištěný list založit například do pořadače. Pokud nebudete nastavovat vlastní zápatí a záhlaví, můžete zde příslušné hodnoty vynulovat.

Tlačítko Orientace slouží k nastavení orientace stránky (Na výšku nebo Na šířku) a pomocí tlačítka Velikost můžete nastavit formát stránky.

Zajímavější jsou nástroje ve skupině Přizpůsobit měřítko. Pomocí nastavení měřítka můžete docílit toho, že se na jeden list papíru vejde i větší tabulka, aniž by bylo nutné upravovat samotné rozměry sloupců nebo řádků. Lze nastavit vlastní míru zmenšení v % nebo použít automatického přizpůsobení velikosti na určitý počet stran ve vodorovném (Šířka) a svislém (Výška) směru.

U rozsáhlých tabulek, například seznamů, které svou velikostí přesahují jednu tiskovou stránku, bývá užitečné zopakovat na každé stránce záhlaví sloupců. K tomu slouží volba Nahoře opakovat řádky:

  1. Klikněte myší na ikonku Tisk názvů.
  2. Klikněte do pole u textu Nahoře opakovat řádky.
  3. Na listu vyberte myší řádek (nebo více řádků), který obsahuje záhlaví sloupců.
  4. Potvrďte stiskem tlačítka OK.
  5. Pomocí náhledu (nabídka SOUBORVytisknout) si zkontrolujte výsledek.

Obdobně můžete nechat opakovat i první sloupec (nebo několik sloupců) tabulky.

Užitečnou možností je definice tiskové oblasti. Pomocí této definice můžete vytisknout pouze určitou – vámi zvolenou – část listu:

  1. Na listu označte myší oblast určenou pro tisk.
  2. Klikněte myší na tlačítko Oblast tisku a zvolte možnost Nastavit oblast tisku.
  3. Vytiskne se pouze vybraná oblast, ostatní prvky listu budou ignorovány.

Výše popsaný způsob nastavení tiskové oblasti je trvalým nastavením. To znamená, že kdykoliv použijete příkaz SOUBORVytisknout

Nahrávám...
Nahrávám...