Asi určitě znáte slova „statistika nuda je...“ Ale zkuste se podívat, jestli tomu tak opravdu je. V Excelu 2013 totiž najdete také skupinu statistických funkcí.
Jestliže si chcete prohlédnout, které funkce do této skupiny patří, klepněte na řádku vzorců na ikonu fx a spusťte tak průvodce Vložit funkci.
V zobrazeném dialogovém okně klepněte na šipku u nabídky Vybrat kategorii a zvolte si položku Statistické. Tím se v části Vybrat funkci zobrazí abecedně seřazené všechny statistické funkce, které máte v Excelu v daném okamžiku dostupné.
Už na první pohled můžete vidět, že takových funkcí je hodně, proto se raději podívejte na práci s některými z nich (příklad excel_statisticke_funkce.xlsx).
NahoruVýpočet počtu hodnot
Mezi statistické veličiny určitě patří i zjišťování počtu hodnot. Může se jednat o počet obsazených buněk či o počet buněk s čísly, … Pro výpočet počtů se mohou použít dvě funkce, a to POČET nebo POČET2. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Funkce POČET umí spočítat počet buněk, které obsahují čísla. To znamená, že pomocí této funkce můžete určit počet položek v určité oblasti obsahující čísla. Přičemž se počítají čísla, datum nebo textové reprezentace čísel. Prázdné buňky, logické hodnoty, text nebo chybové hodnoty se ignorují.
Její tvar je = POČET(hodnota1;hodnota2;...), kde hodnota1, hodnota2, ... jsou odkazy na dané oblasti dat.
Jestliže byste potřebovali spočítat i logické hodnoty, texty nebo chybové hodnoty, pak použijte funkci POČET2. To proto, že tato funkce umí vrátit počet neprázdných buněk v zadané oblasti.
Pokud byste potřebovali spočítat počet prázdných buněk v dané oblasti, pak použijte funkci COUNTBLANK.
NahoruVýpočet průměru
V praxi se často používá výpočet průměrné hodnoty. Mnoho lidí ani přitom nenapadne, že se ve skutečnosti jedná o jednu ze základních statistických hodnot. V Excelu se pro tento výpočet nachází funkce =PRŮMĚR(číslo1;číslo2;...), kde číslo1; číslo2; ... jsou argumenty, ze kterých potřebujete průměr spočítat. Může se jednat o čísla, názvy buněk či odkazy na buňky nebo celé oblasti buněk, které obsahují čísla. Pokud by argumenty obsahovaly text či logické hodnoty (případně i prázdné buňky), pak jsou pro výpočet ignorovány. Pozor, buňky s nulovou hodnotou jsou však do průměru započítávány!
Mezi statistickými funkcemi se nachází ještě jedna funkce pro výpočet průměru. Je to = AVERAGEA(hodnota1;hodnota2;...). Tato funkce umí do výpočtu zahrnout i buňky s textem, a to tak, že je bere s nulovou hodnotou.
NahoruModus nebo medián?
Ve statistice se často používá statistická veličina s názvem modus. O co se jedná? Je to prakticky nejčastěji se vyskytující nebo opakující se hodnota v daném souboru dat. Pro výpočet této…