dnes je 29.5.2024

Input:

Excel 2013: Vyhledávání a nahrazování údajů v tabulce

23.10.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pokud pracujete s většími tabulkami, určitě se stane, že nebudete moci nějaký údaj nebo text hned najít. Proto existuje v Excelu možnost vyhledávání či nahrazování.

Hledání textu nebo čísel v tabulkách

Pokud potřebujete v Microsoft Excel 2013 vyhledat určitý text v tabulce (příklad vyhledavani_zamena.xlsx) nebo na celém listu či v celém sešitě, zvolte nabídku Najít a vybrat na kartě DOMŮ ve skupině Úpravy a v ní volbu Najít. Jestliže chcete prohledávat opravdu jen tabulku (tedy určitou oblast buněk), je užitečné si danou oblast nejprve označit. Pro hledání v celém listu či v celém sešitě stačí, když máte aktivní pouze jednu buňku.

Po klepnutí na tento příkaz se zobrazí dialogové okno Najít a nahradit. Do pole Najít zadejte text nebo čísla, která chcete vyhledat a poté klepněte na tlačítko Najít další nebo Najít vše.

Dialog Najít a nahradit

To podle toho, zda potřebujete vyhledávat pouze jeden výskyt či výskyty všechny. Tento způsob se týká rychlého vyhledání bez rozlišení formátu či malých a velkých písmen.

Pro rozšířené možnosti hledání však v dialogovém okně Najít a nahradit klepněte na tlačítko Možnosti. Dialogové okno se tím zvětší a v jeho dolní části můžete nastavit místo vyhledávání, oblast hledání či směr vyhledávání. Také lze nastavit, zda zadaný text může být součásti jiného textu v buňce nebo zda může být v buňce jen on sám (volba Pouze celé buňky).

Možnosti hledání

Samozřejmostí je i možnost zapnutí rozlišování malých a velkých písmen. Můžete také vyhledávat pouze text zapsaný určitým stylem (například text zapsán modře, písmem Tahoma o velikosti 11 bodů, …). Jestliže chcete určit formát vyhledávání, klepněte na šipku u tlačítka Formát. Otevře se nabídka s položkami Formát, Zvolit formát buňky a Vymazat pole pro hledání formátu.

Hledání formátu

Jestliže klepnete na položku Formát, otevře se běžné dialogové okno pro nastavení formátu hledaného textu.

Nahrávám...
Nahrávám...