dnes je 19.5.2024

Input:

Excel 2013: Zabezpečení souboru při ukládání

30.10.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Každý soubor, který si chcete uchovat pro další použití, se musí uložit. Pokud soubor ukládáte jen běžným způsobem, pak ho kdokoliv jiný může bez problémů otevřít a začít s ním pracovat nebo zjistit informace, které byste někomu jinému poskytnout nechtěli. Proto existuje v Microsoft Excel 2013 i možnost určité ochrany uložených sešitů.

Máte na výběr hned tři možnosti, které při ukládání můžete zvolit pro ochranu dat:

  • doporučení otevřít sešit jen pro čtení,
  • sešit otevřít pouze s heslem,
  • sešit otevřít jen pro čtení.

Na kartě SOUBOR klepněte na příkaz Uložit jako. Poté vyberte položku Počítač (pokud nechcete ukládat na SkyDrive). A teprve nyní klepněte na tlačítko Procházet. Tím se zobrazí dialogové okno Uložit jako, ve kterém běžným způsobem zadáte název a umístění souboru.

Důležité je však nyní klepnout v dialogovém okně na nabídku Nástroje. Tím se zobrazí jednotlivé její příkazy. Klepněte tedy na položku Obecné možnosti.

Obecné možnosti ukládání

Zobrazí se tak dialogové okno, ve kterém můžete omezit přístup k danému souboru, prakticky vytvořit určitou ochranu.

Vložení hesla

Nejprve si zkuste jen nejslabší ochranu, a to je volba Doporučeno jen pro čtení. Zatrhněte tuto možnost a vše potvrďte klepnutím na tlačítko OK a soubor uložte.

Při každém pokusu otevřít takto uložený sešit se zobrazí zpráva doporučující otevření sešitu jen pro čtení, pokud nebude nutné uložit změny.

Otevření jen pro čtení

Pokud bude třeba, mohou uživatelé sešit upravovat a potom provedené změny uložit pod jiným názvem

Nahrávám...
Nahrávám...