dnes je 23.5.2024

Input:

Excel 2013: Základní výpočty a tvorba vzorců

13.5.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Asi každý řekne, že největší význam tabulkových editorů je v možnosti různých výpočtů. Sice zápis a úprava tabulek je také důležitá, ale právě součty a souhrny přináší další zvýšenou hodnotu všem zapsaným údajům.

Vzorce jsou ve skutečnosti matematické výrazy, které obsahují hodnoty, odkazy na buňky a operátory. Pokud prostě potřebujete sečíst určitá čísla, vydělit jedno číslo číslem druhým nebo provést jakékoliv matematické výpočty, je třeba vytvořit vzorec.

Jak se vzorec vytváří?

Nejprve si označte buňku, ve které chcete, aby se zobrazil výsledek. Vzorec můžete zadávat přímo v dané buňce nebo v řádku vzorců.

Každý vzorec však musí začínat znakem rovná se (=). Tím Excel pozná, že chcete vytvářet vzorec. Další části vzorce již doplníte psaním odkazů na buňky a operátorů nebo kombinováním psaní a výběru myší. Klepnutím na potvrzovací tlačítko Zadat nebo stiskem klávesy Enter či Tabulátoru psaní vzorce vždy dokončíte.

Představte si, že potřebujete vypočítat cenu zboží s DPH, když víte, že cena bez DPH je 1383 Kč a DPH je 19 % (příklad Vypocty.xlsx).

V takovém případě si nejprve klepněte na buňku, kde má být výsledek, tedy na buňku C2. Potom již zapište znak =. Vzorec nyní můžete celý postupně vypsat přímo z klávesnice nebo ho jen doplníte pomocí myši a klávesnice.

Rychlejší je však pro zadávání adres použít myš, a to tak, že nyní klepnete myší na buňku A2. Buňka se ohraničí běhajícími přerušovanými okraji a její adresa se objeví v řádku vzorců. Potom napíšete znaménko plus a klepnete znovu na buňku A2, dále znaménko pro násobení * a klepnete na buňku B2. Stiskem klávesy Enter nebo Tabulátoru psaní vzorce ukončíte. V buňce C2 se hned zobrazí výsledek a na řádku vzorců bude i nadále vidět vzorec, na základě kterého výsledek vznikl.

A jaké vzorce vlastně můžete mít? Dalo by se říci, že opravdu různé. Zkuste se podívat na některé z následujících. Zároveň si všimněte, že se v nich mohou nacházet matematické operátory, závorky, procenta, …

= A2*B2+P23

= C5+D5*5%

= (D8-E8)/A2

= "cena s DPH je: "& C2 &" korun"

= A2>D2

Operátory ve vzorcích

Ve vzorcích se používají operátory, pomocí kterých říkáte, co potřebujete vypočítat (například součet, podíl, srovnání čísel). Operátory jsou rozděleny do čtyř hlavních skupin, a to aritmetické, relační, textové a odkazové.

S aritmetickými operátory se setkáváte

Nahrávám...
Nahrávám...