dnes je 19.5.2024

Input:

Excel 2016: Jak povolit uživatelům úpravy oblastí

19.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Poměrně často se využívá možnost ochrany listu jeho zamknutím, přičemž lze určit, že některé buňky zamknuté budou a některé ne. Většinou se při zamknutí zapisuje heslo, které je nutné znát pro opětovné odemknutí listu. Méně je již známo, že lze různé části listu zamknout jiným heslem. Předáním či nepředáním těchto hesel svým spolupracovníkům tak můžeme ovlivnit, které buňky budou moci upravovat.

Přidání oblastí s heslem

Stejně jako klasický zámek najdeme i tuto funkci na kartě Revize ve skupině Změny. Nazývá se Povolit uživatelům úpravy oblastí.

Kliknutím na toto tlačítko se zobrazí stejnojmenné okno.

Oblast chráněnou heslem vytvoříme kliknutím na tlačítko Nový. Zadáme název oblasti nebo ponecháme výchozí název ve tvaru „Oblast1“, „Oblast2“ atp. Dále klikneme do pole Odkazované buňky a označíme buňky, které budou součástí oblasti. S pomocí klávesy Ctrl lze označit i nesouvislou oblast. Nakonec zapíšeme heslo.

Po potvrzení tlačítkem OK budeme vyzváni k opětovnému zadání hesla pro kontrolu. Stejným způsobem vytvoříme všechny potřebné oblasti. Oblasti se přitom mohou i překrývat. Oblast, kterou v seznamu vytvořených oblastí označíme, můžeme v případě potřeby upravit tlačítkem Změnit či smazat tlačítkem Odstranit.

Nástroj můžeme potvrdit i tlačítkem OK, ale pokud mají nastavené oblasti fungovat, tak musíme list zamknout. Provedeme to tlačítkem Zamknout list přímo v okně Povolit uživatelům úpravy oblastí nebo tlačítkem Zamknout list na kartě Revize. Je vhodné list zamknout s heslem. Pokud bychom to neudělali, tak by ho kdokoliv mohl odemknout a poté měnit nastavení oblastí.

Uživatel, který se pokusí upravit buňky obsažené v některé z oblastí, bude vyzván k zápisu hesla. Pokud ho zadá, tak již dále může upravovat všechny buňky dané oblasti. Pro přehlednost je vhodné oblasti vizuálně vymezit – např. ohraničením nebo barvou výplně. Je-li některá buňka součástí více oblastí, tak je k jejímu odemknutí možné

Nahrávám...
Nahrávám...