Řada veličin je na sobě závislých. Řekněme, že budeme sledovat závislost výhřevnosti paliva na jeho vlhkosti, přičemž lze předpokládat, že s rostoucí vlhkostí bude výhřevnost klesat.
V tabulce máme dvojice naměřených hodnot výhřevnosti a vlhkosti.
Budeme chtít vztah těchto dvou veličin znázornit graficky. V Excelu k takovémuto účelu slouží Bodový graf. Každá naměřená dvojice z tabulky je v něm reprezentována jedním bodem – poloha bodu na ose x je určena hodnotou vlhkosti a poloha bodu na ose y pak hodnotou výhřevnosti. Z grafu si můžeme potvrdit předpoklad, že s rostoucí vlhkostí bude výhřevnost klesat. Body jsou umístěny přibližně na přímce, a tak lze usuzovat na lineární vztah obou veličin.
K nalezení v našem případě přímky (či jak si ukážeme za chvíli i křivky), která nejlépe vystihuje vztah obou veličin (tj. bude pokud možno co nejméně vzdálená od vykreslených bodů) slouží v Excelu nástroj zvaný spojnice trendu. Spojnici trendu lze vytvořit nejen u bodového grafu, ale také u pruhového, spojnicového a plošného grafu. U všech těchto grafů by jako hodnota na x-ové ose bylo bráno pořadové číslo v tabulce. Použitelné by to bylo např. při sledování časového vývoje nějaké veličiny v pravidelných intervalech.
NahoruVytvoření spojnice trendu
Spojnici trendu můžeme ke grafu přidat více způsoby. Např. můžeme kliknout pravým tlačítkem myši na jeden z bodů v grafu a zadat příkaz Přidat spojnici trendu.
Anebo graf označíme a na kartě Návrh zadáme příkaz Přidat prvek grafu > Spojnice trendu.
Poslední možností je pak kliknout na tlačítko se symbolem plus nacházejícím se u pravého horního rohu označeného grafu a zvolit možnost Spojnice trendu.
Při použití prvního postupu se zvolí vždy lineární trend, u druhého a třetího si můžeme rovnou zvolit i jiný než lineární trend. Spojnice trendu má ve výchozím stavu podobu tečkované přímky či křivky procházející mezi vykreslenými body.
NahoruPostranní panel Formát spojnice trendu
Velmi často budeme chtít přistoupit k úpravě vykreslené spojnice, k čemuž slouží postranní panel Formát spojnice trendu. Ten se při použití prvního postupu zobrazí rovnou po vytvoření spojnice, u druhého a třetího postupu dosáhneme jeho zobrazení volbou příkazů Další možnosti spojnice trendu resp. Další možnosti. Postranní panel si můžeme zobrazit i kdykoliv později kliknutím pravým tlačítkem myši na vytvořenou spojnici a zadáním příkazu Formát spojnice trendu.
Především si v postranním panelu (konkrétně na výchozí záložce Možnosti spojnice trendu) můžeme vybrat ze šesti typů spojnic trendu odpovídajících šesti typům matematických závislostí.
Prvních pět z nich odpovídá matematickým funkcím – obecná podoba těchto funkcí je uvedena v následující tabulce.
U polynomického trendu je uvedena podoba funkce pro výchozí polynom druhého řádu (tedy kvadratickou funkci), ale v případě potřeby lze změnou parametru Stupně zvolit polynom až šestého řádu. Typickou grafickou podobu dostupných spojnic trendu vidíme na následujícím obrázku. U polynomického trendu je jako příklad vykreslen polynom třetího řádu.
NahoruKlouzavý průměr
…