dnes je 21.4.2024

Input:

Excel a nástroj Kartogram

12.2.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dříve bylo nutné pro vytvoření kartogramu, tedy grafu založeného na mapovém podkladu, nutné si do Excelu doinstalovat doplněk. V novějších verzích Excelu je příslušný nástroj integrální součástí samotného programu.

Vytvoření kartogramu

Máme připravenou tabulku, ve které je v prvním sloupci uveden geografický údaj (v našem příkladu název státu) a ve druhém pak číselný údaj (v našem příkladu tržba).

 

Tabulku označíme, na kartě Vložení klikneme ve skupině Grafy na tlačítko Mapy a zvolíme příkaz Kartogram.

Rovnou dojde k vytvoření kartogramu, ve kterém se na mapě zobrazí uvedené státy a jejich plocha se vyplní barvou na barevné škále od nejsvětlejší až po nejtmavší podle číselné hodnoty z tabulky. Jako mapový podklad je použita mapa ze služby Bing. Vytvoření kartogramu může chvíli trvat – mapa se totiž načítá ze serveru. Plyne z toho i fakt, že k vytvoření kartogramu je vyžadováno připojení k internetu. K prohlížení hotových kartogramů ale již online být nemusíme.

Úprava kartogramu

Vzhled vytvořeného kartogramu je možné měnit. Klikneme do něho pravým tlačítkem myši a zadáme příkaz Formát datové řady. Zobrazíme tím stejnojmenný postranní panel se zobrazenou záložkou Možnosti řady (ikona sloupcového grafu) s částmi Možnosti řady a Barva datové řady.

Popišme si nejdříve volby z části Možnosti řady. Volbou Mapové zobrazení můžeme zvolit typ mapové projekce. Při výchozí volbě Automatické si projekci volí nástroj sám a většinou si ji zvolí dobře. Měnit projekci by mělo smysl především při zobrazení rozsáhlé oblasti, např. při zobrazení celého světa.

Častěji bude potřeba pracovat s druhou volbou s názvem Oblast mapy.

Nástroj často zobrazuje zbytečně rozsáhlou oblast a např. volbou Jenom oblasti s daty můžeme rozsah pokryté oblasti zúžit jen na státy uvedené v tabulce.

Volba Popisky mapy pak umožňuje přidat do kartogramu textové popisky zobrazených států. Na výběr máme vedle výchozí možnosti Žádné možnosti Jenom ty, co se vejdou a Zobrazit všechny. U možnosti Zobrazit všechny se může stát, že popisek nebude zobrazen celý. Podle velikosti státu ale i u této možnosti může dojít k tomu, že nebude zobrazen vůbec.

Názvy států se zobrazují v jazyce daného státu, ačkoliv v tabulce byly uvedeny všechny v češtině.

V části Barva datové řady můžeme

Nahrávám...
Nahrávám...