dnes je 10.12.2024

Input:

Google Fonty

18.10.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Na webu lze určitě najít velkou spoustu stránek nabízející stažení písem, včetně písem zdarma. Přesto je knihovna písem Google Fonts velmi užitečná – na jednom místě najdeme poměrně velké množství (aktuálně 1455) písem vydaných pod svobodnými licencemi (lze je využívat zdarma i pro komerční účely).

Především je ale nutno zdůraznit (a není to u webů nabízejících písma zdarma vůbec samozřejmostí), že snad všechna zde nabízená písma jsou kvalitní. Najdeme zde jen málo žánrových či jinak exotických písem – většinou se jedná o písma vhodná např. i jako základní písmo webové stránky nebo tištěného dokumentu.

Prohlížení a stažení písem

Po přechodu na stránky fonts.google.com si můžeme rovnou vyhledat písmo vhodné pro náš účel (o filtrech pro výběr písma viz dále) a kliknout na něj.

Informace o vybraném písmu jsou zobrazeny na několika záložkách.

Na záložce Specimen vidíme náhled písma. V nabídce Select preview text si můžeme volbou kontinentu a jazyka zvolit místně příslušný ukázkový text.

Dole najdeme část Styles se všemi dostupnými řezy písma (např. tučné, kurzíva, řezy ze zúženými tahy apod.). Číslo v názvu řezu znamená sílu tahů. Některá písma mají více řezů, jiná méně. Do pole Type here to preview text můžeme zapsat vlastní text, na němž budou řezy prezentovány.

Na záložce Type tester si můžeme podobně jako v textovém editoru interaktivně zkoušet kombinace různých řezů písma a jejich velikostí. Řezy lze vybírat z rozbalovacího seznamu v panelu (plus navíc máme k dispozici obvyklé tlačítko se znakem I pro nastavení kurzívy).

Záložka Glyphs obsahuje seznam nejdůležitějších znaků dostupných v daném písmu.

Poslední záložka About & license pak obsahuje stručný popis písma a informaci o jeho autorovi a licenci.

Pokud se nám písmo zalíbí, tak si ho můžeme stáhnout tlačítkem Download family.

Stáhne se nám zazipovaný archív obsahující soubory s jednotlivými řezy písma, které si již můžeme běžným způsobem nainstalovat do počítače.

Variabilní písma

Řada z nabízených písem je tzv. variabilních. Znamená to, že si u nich v grafických editorech, které to podporují, můžeme měnit některé vlastnosti nejen skokově (např. tučné/netučné), ale i plynule (např. postupná změna od nejméně tučného až po nejtučnější). Tak např. je jako variabilní dostupné písmo Open Sans – poznáme to podle textu Variabilní doplněného k jeho názvu.

Na záložce Type tester si lze vyzkoušet postupnou změnu vlastností Weight (tučnost) a Width (šířka).

Když stáhneme variabilní písmo, tak v archívu najdeme jednak právě jeho variabilní variantu a k tomu navíc složku static s běžnými řezy daného písma.

Postranní panel

Chystáme-li se stáhnout více písem anebo máme v plánu použít písma (či třeba i jen jediné písmo) během tvorby webu, tak bychom měli věnovat pozornost panelu Selected families. Panel lze zobrazit (či naopak skrýt) pomocí tlačítka View/Hide selected families v pravé horní části okna.

Pro přidání písma do panelu je potřeba na záložce Specimen kliknout v části Styles na tlačítko s ikonou znaku plus vedle zvoleného řezu písma…

…anebo případně provedeme totéž na záložce Type tester s řezy vybranými v rozbalovacím

Nahrávám...
Nahrávám...