dnes je 17.6.2024

Input:

Jak vyzkoušet Chrome OS ve virtuálním počítači

25.9.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zaznamenali jste pozvolný nástup levných notebooků s operačním systémem Chrome OS od Google? Můžete si jej vyzkoušet i předtím, než si takový Chromebook koupíte. Jde o zcela něco jiného, než je klasický počítač s Windows a ne každému to může vyhovovat.

Chromebooky pohání speciální operační systém těžící především z webového prohlížeče. Tomu odpovídá i skladba aplikací dostupných pro tento systém. V podstatě fungují podobně jako rozšíření prohlížeče a jako webové aplikace vyžadující nezbytné připojení k internetu, aby mohly fungovat.

Jak možná víte, webový prohlížeč Chrome vzniká na základech open source projektu Chromium. A podobně je to s operačním systémem, kdy Chrome OS je pouze do barev Google oblečený open source systém Chromium OS distribuovaný výrobci některých počítačů – Chromebooků.

Chrome OS na rozdíl od Chromium OS má navíc vylepšenou podporu pro firmware různých strojů a několik vlastností vyžadujících konkrétní úpravu hardwaru. Rovněž obsahuje balíčky pro podporu Adobe Flash, CDM, Google Talk a dalších používaných nástrojů nezbytných pro práci s internetem. Jinak mají oba systémy stejnou základnu.

Vzhledem k potřebě úprav hardwaru není možné Chrome OS stáhnout a nainstalovat si jej například na váš notebook. Na druhou stranu, open source Chromium OS je možné stáhnout coby obraz pro disk virtuálního počítače a tam si s ním dle libosti hrát. Protože v uživatelském pohledu se oba systémy téměř neliší, nabízí se tak ideální možnost si tuto platformu vyzkoušet předtím, než koupíte skutečný stroj.

Jak nainstalovat Chrome OS do VirtualBoxu

Na stránce chromeos.hexxeh.net najdete odkazy pro stažení nejnovější verze Chromium OS, a to ve třech podobách. V sekci Night build links na vás čekají odkazy pro stažení aktuální verze v podobě disku pro virtuální počítače VMWare a VirtualBox a také obraz pro zápis na USB flashdisk, ze kterého se můžete pokusit spustit svůj stroj. Testování ve virtuálním počítači je však bezpečnější s ohledem na případnou ztrátu dat při použití USB.

Podíváme se, jak si Chromium OS rozběhat v bezplatném virtuálním počítači VirtualBox. Stáhněte si jej, nainstalujte a spusťte. Při instalaci stačí odklikat výchozí nastavení, není třeba nic měnit. Z výše uvedeného odkazu si stáhněte obraz

Nahrávám...
Nahrávám...