V prvním díle jsme si ukázali, jak lze ve službě Google Meet okamžitě zahájit schůzku a jak ji lze naplánovat dopředu pomocí Kalendáře Google. V tomto článku si podrobněji popíšeme její prostředí.
Prostředí služby
Prostředí samotné služby se skládá z několika panelů. Hlavní část obrazovky zabírají dlaždice s účastníky schůzky. Pokud má účastník zapnutou kameru, tak vidíme její obraz, v opačném případě jsou zobrazeny v kruhu pouze jeho iniciály. U jména účastníka, který zrovna mluví, jsou zobrazeny poskakující obdélníky. Vidíme-li pouze účastníkovi iniciály, tak v případě, že mluví, je pro názornost ještě animován kruh, ve kterém jsou iniciály umístěny. U jmen účastníků s vypnutým mikrofonem vidíme ikonu přeškrtnutého mikrofonu.
Nástroje pro ovládání schůzky jsou umístěny na několika místech – ve spodním panelu (1), v horním panelu (2), v pravém postranním panelu (3) a v nabídce, která se zobrazí po najetí na dlaždici účastníka schůzky (4).
Nejdříve si popišme nejdůležitější nástroje ze spodního panelu, který se zobrazí po najetí myši na stránku (po chvilce nečinnosti zase zmizí).
Když zrovna nechceme mluvit, tak si můžeme vypnout svůj mikrofon kliknutím na tlačítko Vypnout mikrofon s ikonou mikrofonu. Tlačítko změní svou podobu na přeškrtnutý mikrofon a název na Zapnout mikrofon. Lze ho tedy použít k opětovnému zapnutí mikrofonu. Podoba tlačítka tedy neznázorňuje akci, kterou provede, ale aktuální stav mikrofonu. Zvláště u schůzky s mnoha účastníky je vhodné, aby mluvil vždy jen jeden člověk.
Stejným způsobem můžeme pomocí tlačítka Vypnout kameru / Zapnout kameru pracovat s kamerou. Vypnutí kamery znatelně snižuje nároky na přenos dat, takže může výrazně pomoci v případě, že se schůzka seká. Vypnutí/zapnutí mikrofonu lze provádět i klávesovou zkratkou Ctrl+D. U kamery k témuž slouží zkratka Ctrl+E.
Pokud máme vypnutý mikrofon a počítač přitom má pocit, že mluvíme, tak nás na to upozorní a doporučí nám zapnutí mikrofonu.
Mezi tlačítky pro ovládání mikrofonu a kamery najdeme tlačítko s názvem Opustit hovor s ikonou červeného telefonního sluchátka. Po jeho stisknutí opravdu opustíme hovor, a to okamžitě bez nutnosti dalšího potvrzení. Pokud bychom to provedli omylem, tak se do hovoru můžeme zase hned vrátit tlačítkem Znovu se připojit.
Po najetí na dlaždici některého z účastníků schůzky se zobrazí malá nabídka, jejíž podoba se může lišit, podle toho, zdali jsme schůzku založili anebo se jí pouze účastníme, a dále podle toho, zdali jsme najeli na svou vlastní dlaždici anebo na dlaždici někoho jiného.
Pokud jsme schůzku nezaložili, tak po najetí na jiného účastníka máme k dispozici jediný příkaz Připnout na obrazovku s ikonou špendlíku. Pokud na něj klikneme, tak se nám daná dlaždice zvětší tak, že zabere celé okno a ostatní dlaždice se skryjí. Opětovným kliknutím na totéž tlačítko připnutí zrušíme.
Najedeme-li na svůj vlastní obraz, tak máme navíc k dispozici ještě příkaz Odstranit tuto dlaždici s ikonou přeškrtnutých dlaždic, kterým můžeme svou vlastní dlaždici skrýt.
Více možností získáme jako organizátor schůzky. Po najetí na cizí dlaždici můžeme kliknutím na tlačítko Ztlumit s ikonou mikrofonu na dálku vypnout mikrofon jiného účastníka, a to nejen pro sebe, ale i pro všechny ostatní účastníky.
Vypnutí mikrofonu je potřeba ještě potvrdit. Opětovné zapnutí mikrofonu na dálku provést nelze – to může provést jen samotný účastník.
Druhou doplňující možností, kterou můžeme využít jako organizátoři schůzky, je úplné odpojení účastníka schůzky příkazem Odebrat ze schůzky s ikonou znaku mínus. I odebrání je potřeba ještě potvrdit.
Horní panel
Viditelnost své vlastní dlaždice můžeme ovládat ještě i pomocí příkazů, které se zobrazí po najetí na pravou část horního panelu. Dostupné možnosti jsou stejné jako v nabídce, která se zobrazí po najetí na dlaždici – ikonou špendlíku zobrazíme jen sami sebe a ikonou přeškrtnutých dlaždic svou dlaždici skryjeme.
Především ale v horním panelu najdeme dvě další důležitá tlačítka – tlačítko Zobrazit všechny s ikonou siluety osob, které je doplněno o číslo znamenající počet osob účastnících se schůzky, a tlačítko Chatovat se všemi s ikonou obláčku s textem.
Tlačítko Zobrazit všechny zobrazí pravý postranní panel se záložkou Lidé. Vidíme v něm seznam všech účastníků schůzky a máme zde podobné možnosti jako u nabídky dostupné po najetí na dlaždici.
Maximalizovat svůj obraz můžeme ikonou špendlíku, u ostatních uživatelů to provedeme příkazem Připnout na obrazovku dostupným po kliknutí na tlačítko se třemi tečkami.
U uživatelů s vypnutým mikrofonem je zobrazena ikona přeškrtnutého mikrofonu, u právě mluvících uživatelů pak vidíme ikonu skákajících obdélníků. Jsme-li organizátoři schůzky, tak můžeme kliknutím na ikonu s obdélníky na dálku ztlumit daného uživatele. Přes ikonu se třemi tečkami bychom pak mohli uživatele odebrat.
Chat
Tlačítkem Chatovat se všemi se zobrazí postranní panel se záložkou Chat.
Náš příspěvek v chatu jednoduše zapíšeme ve spodní části panelu do řádku Pošlete zprávu všem a odešleme ho kliknutím na tlačítko Poslat zprávu s ikonou vlaštovky či stiskem klávesy Enter.
Máme-li zobrazenou záložku Chat, tak se nám nový příspěvek jen bez dalšího upozornění zobrazí.
Pokud záložku zobrazenou nemáme, tak jsme na příspěvek upozorněni ve vyskakovacím okně.
Současně se u ikony Chatovat se všemi (příp. u názvu záložky Chat, jsme-li na záložce Lidé) zobrazí zelené kolečko.
Spodní panel
Podívejme se na další příkazy dostupné ze spodního panelu. Po kliknutí na tlačítko Podrobnosti schůzky se zobrazí okno se dvěma záložkami. Na záložce Podrobnosti vidíme odkaz na probíhající schůzku a tlačítko Kopírovat informace pro připojení pro jeho zkopírování do schránky. Odkaz se může hodit např. v případě, že v průběhu schůzky k ní chceme ještě někoho přizvat.
Pokud jsme schůzku naplánovali skrze Kalendář Google, tak se tlačítko Podrobnosti schůzky přejmenuje – přijme název samotné události v kalendáři. Připojili-li jsme k události v kalendáři nějaké přílohy, tak je možné si je zobrazit pomocí druhé záložky s názvem Přílohy. To, že jsou nějaké přílohy k dispozici, poznáme pomocí ikony sponky u tlačítka s názvem schůzky.
Přes tlačítko se třemi tečkami se dostaneme k řadě dalších příkazů.
Příkaz Tabule umožní založit novou tabuli (jam) či vybrat již dříve založenou tabuli. Službě Jamboard pro práci s interaktivními online tabulemi využívanými při prezentacích bude věnován samostatný článek.
Dalším příkazem Změnit rozvržení se dostaneme do nabídky, ve které můžeme určit způsob rozložení dlaždic s účastníky.
Na výběr jsou následující možnosti:
- Automaticky – nástroj si rozložení volí sám, ve výchozím stavu zobrazí až devět dlaždic.
- Dlaždice – v případě velkého množství účastníků bude zobrazeno až čtyřicet devět dlaždic.
- Výběr – zobrazena bude pouze jedna dlaždice, a to vždy dlaždice aktuálně mluvícího účastníka schůzky anebo dlaždice sdílené obrazovky.
- Postranní panel – většinu obrazovky zabere stejná dlaždice jako u možnosti Výběr a na pravé straně budou zobrazeny miniatury dalších účastníků.
- Jezdec Mozaika určuje počet zobrazených dlaždic.
Zmiňme se ještě o dalších příkazech dostupných v nabídce po kliknutí na tlačítko se třemi tečkami:
- Příkaz Celá obrazovka / Ukončit režim celé obrazovky zapne/vypne zobrazení prohlížeče na celou obrazovku (použít lze i klávesu F11).
- Příkaz Titulky umožňuje zapnout/vypnout přepis mluvené řeči účastníků do textové podoby titulků. Přepis probíhá v reálném čase. Na výběr je několik světových jazyků (angličtina, francouzština, němčina, portugalština, španělština), čeština podporována není.
- Příkaz Nastavení nám dá přístup k výběru vstupních a výstupních zařízení (záložky Zvuk a Video).