dnes je 4.10.2024

Input:

OneNote 2013 – 1. část

6.11.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

OneNote je zajímavý a užitečný program pro uchovávání informací s možným využitím jak pro domácí, tak pro pracovní účely. Přestože je součástí i základních sad Microsoft Office 2013, spousta lidí jej nevyužívá. Podívejme se, co nabízí a jak se ovládá.

Filosofie programu vychází z několika pohledů na informace:

  • struktura – pokud se máme v informacích vyznat, musí v nich být pořádek; proto OneNote umožňuje vytvářet hierarchickou strukturu formou bloků, oddílů, stránek a podstránek;
  • provázanost – informace spolu souvisí a moderní nástroje na jejich správu s tím počítají; proto můžete ve OneNote tvořit odkazy jak vnitřní (v rámci poznámkových bloků), tak vnější (na jiné soubory, internetové stránky), propracovaná je také integrace s ostatními programy sady Office;
  • multimediálnost – pouze s textem bychom si dnes asi už nevystačili; OneNote umožňuje nejen vkládat, ale i přímo v programu nahrávat audio a video sekvence.

Struktura obsahu

Struktura poznámkového bloku

Soubor, do něhož program OneNote ukládá všechny informace, se nazývá poznámkový blok. Pokud program spustíte, nemusíte vzpomínat, kam jste svůj poznámkový blok uložili, protože se automaticky nabídnou všechny otevřené poznámkové bloky. Můžete je zobrazit pomocí rozbalovacího tlačítka vlevo pod pásem karet. Tamtéž můžete tlačítkem Přidat poznámkový blok vytvořit nový poznámkový blok. Výchozím umístění poznámkových bloků je složka C:\Users\uživatel\Documents\Poznámkové bloky aplikace OneNote, ale jak už bylo řečeno, tak standardně není nutné umístění bloku ani řešit.

Rozhraní programu

Poznámkový blok se skládá z oddílů (nový oddíl vytvoříte kliknutím na tlačítko se symbolem plus), oddíl se skládá ze stránek (novou stránku vytvoříte kliknutím na tlačítko Přidat stránku v pravém podokně) a stránka může případně obsahovat i podstránky.

Budeme vytvářet blok s poznámkami o dovolené.

  1. Rozbalíme seznam poznámkových bloků a klikneme na tlačítko Přidat poznámkový blok.
    Přidání nového poznámkového bloku
  2. Vyplníme název poznámkového bloku („Dovolená“) a potvrdíme tlačítkem Vytvořit poznámkový blok.
    Vytvoření nového poznámkového bloku
  3. Vytvoříme a pojmenujeme tři oddíly – „Zajímavosti“, „Ubytování“ a „Doprava“ (přejmenovat první oddíl můžeme dvojklikem na jeho název).
    Systém záložek
  4. Každý oddíl má ve výchozím stavu jednu stránku, která nám zatím postačí.

Statický obsah

Na stránku pak můžete přidávat samotný obsah. Práce s jednotlivými objekty je stejná či velmi podobná práci v ostatních programech sady Office.

Hlavní rozdíl např. od Wordu je možnost psát, kdekoliv se vám to zrovna hodí. Prostě klikněte kamkoliv na stránku a začněte psát. Napsaný text pak můžete naformátovat běžnými nástroji na kartě DOMŮ – výhodné jsou především styly.

Vkládání textů

Napsaný text je umístěn do textových polí, která můžete libovolně přesouvat. Všimněte si, že v programu chybí tlačítko pro uložení – ukládání probíhá automaticky!

Pomocí

Nahrávám...
Nahrávám...