Canva je online grafický editor, který využívá model freemium, kdy základní funkce jsou zdarma, ale za pokročilejší se již platí. Kromě nápovědy je plně lokalizován do češtiny.
Canvu bych doporučil především méně náročným uživatelům, kteří při tvorbě jednodušších grafických návrhů ocení velmi přehledné a intuitivní uživatelské prostředí. Zkušeným uživatelům budou sice chybět pokročilejší nástroje, ale i pro ně může být služba užitečná vzhledem k její dostupnosti – služba nevyžaduje instalaci, k jejímu používání potřebujeme jen běžný internetový prohlížeč. Typickým výstupem služby jsou grafiky typu vizitek, letáků, webových bannerů nebo příspěvků na sociálních sítích, tedy kombinování obrázků, textů a geometrických tvarů.
Vytvoření prvního návrhu
Přejdeme na stránku canva.com (https://www.canva.com/). Chceme-li službu začít používat, tak se do ní musíme zaregistrovat. Buď pomocí facebookového účtu, účtu Google anebo pomocí e-mailu.
Po prvním přihlášení si projdeme krátkým tutoriálem, který nám ukáže základní princip služby. Vlastní návrh vytvoříme z domovské stránky kliknutím na tlačítko Vytvořit návrh. Máme dvě možnosti, jak začít – buď vyjdeme z připravených šablon anebo klikneme na tlačítko Použít vlastní rozměry. Šablona určuje především velikost návrhu – velikost v pixelech, centimetrech nebo palcích se zobrazí po najetí na šablonu.
Pokud se rozhodneme použít vlastní rozměry, tak jen zadáme šířku a výšku v jedné ze zvolených jednotek a klikneme na tlačítko Navrhnout. Maximální povolený rozměr je 5000 px resp. 1322 mm.
Rozvržení návrhu
Ať už založíme návrh jakýmkoliv způsobem, tak vždy začneme s prázdnou stránkou. Můžeme na ní začít ručně vkládat objekty anebo využijeme v panelu na levé straně okna záložku s názvem Rozvržení. Pokud jsme vyšli z připravené šablony, tak zde najdeme hotové návrhy, které stačí již jen vhodně upravit. Minimálně nemusí být špatné se rozvrženími nechat inspirovat, protože odpovídají moderním trendům.
Pokud jsme založili návrh s vlastními rozměry, tak mezi rozvrženími najdeme povětšinou jen obecné mřížky – tj. skupiny rámečků dělících stránku na několik částí.
Rozvržení zvolíme jednoduše tak, že na něj klikneme myší a ihned dojde k jeho přenesení do stránky. Pokud se rozhodneme jakékoliv rozvržení použít, tak je vhodné tím tvorbu dokumentu začít, protože pozdější volba rozvržení by vedla ke smazání veškerého vytvořeného obsahu.
Vkládání objektů
Někdy si opravdu vystačíme s tím, že vyjdeme z hotového rozvržení a jen ho upravíme, ale většinou budeme objekty, ze kterých se náš návrh má skládat, vytvářet ručně. Slouží k tomu ostatní záložky v postranním panelu.
Záložka Hledat umožňuje nalezení obrázku v poměrně rozsáhlé databance, kterou Canva disponuje. Řekněme, že potřebujeme obrázek jablka. Zapíšeme tento výraz do vyhledávacího pole a stiskneme Enter. Dále se můžeme rozhodnout, zdali chceme zobrazit všechny obrázky nebo jen fotografie či naopak ilustrace. Nalezený obrázek na stránku vložíme buď tak, že na něj klikneme anebo jej chytíme a do stránky přetáhneme. Tyto dvě metody platí obecně nejen pro vkládání obrázků, ale i pro vkládání dalších objektů, které si ještě ukážeme.
Z hlediska možnosti použití lze rozlišit tři kategorie obrázků. Ty, které jsou označeny slovem ZDARMA, můžeme použít i v bezplatné verzi služby. Předplatitelé mají navíc neomezený přístup i k obrázkům označeným slovem PRO. Obrázky se symbolem dolaru ($1 USD) je pak možné nakupovat jednotlivě. I v bezplatné variantě můžeme do stránky přenést placené obrázky, ale budou znehodnoceny vodoznakem.
Další záložka Prvky umožňuje vkládání geometrických útvarů.
V části Tvary najdeme např. čtverce, kruhy, trojúhelníky, hvězdy a další tvary, a to v řadě barevných provedeních. Barvy je možné dodatečně měnit, ale už na začátku je potřeba si dát pozor na to, zdali vkládáme tvar s výplní i s obrysem, jenom s výplní anebo jen s obrysem.
V části Čáry najdeme galerii čar různých stylů.
Zajímavá, v grafických programech ne úplně obvyklá, ale velmi praktická je možnost vytváření jednoduchých grafů. Galerii se styly grafů najdeme v části Grafy.
V části Mřížky najdeme stejná rozvržení jako na záložce Rozvržení v případě, že jsme vytvořili návrh s vlastními rozměry. Ukažme si, jak se s nimi pracujeme. Volbou mřížky či rozvržení dojde k schématickému rozdělení návrhu na menší rámečky.
Do těchto části pak přetáhneme obrázky – hned dojde k jejich ořezu do rámečků.
Podobně fungují i objekty v části Rámečky. Rozdíl je jen v tom, že objekty z nabídek Rozvržení a Mřížka zaberou celou plochu stránky, kdežto objekty z části Rámečky se na ní vloží jako běžný objekt. Ve skutečnosti ale i objekty vložené z nabídek Rozvržení a Mřížka lze zmenšit a kombinovat na stránce s jinými objekty. Zajímavé tvary pro ořez obrázků najdeme spíše ve spodní části nabídky Rámečky.
Nepostradatelnou součástí většiny návrhů jsou texty. Na záložce Texty najdeme několik připravených stylů textů a dále celé skupiny textů se vzájemně ladícími styly. Na takovéto sladěné skupině textů můžeme snadno vystavět jednodušší grafický návrh. Text či skupinu textů dostaneme do stránky stejně jako jakýkoliv jiný objekt, tj. buď kliknutím anebo jeho přetažením.
Záložka Pozadí umožňuje změnit pozadí celé stránky. Buď výběrem barvy z palety, namícháním vlastní barvy po kliknutí na tlačítko se symbolem plus anebo zvolením některého z dostupných vzorků.
Poslední záložka s názvem Nahrané obrázky obsahuje tři podzáložky. Na podzáložce Nahrané soubory si můžeme do služby nahrávat vlastní obrázky – jak fotografe, tak ilustrace. Obrázek nahrajeme kliknutím na tlačítko Nahrajte vlastní obrázky. Podporovány jsou formáty JPG, PNG a SVG. Když po najetí na nahraný obrázek klikneme na tlačítko se symbolem písmene i, tak se dostaneme k příkazu Zahodit obrázek, kterým ho z galerie odebereme.
Na záložce Zakoupeno se budou zobrazovat obrázky, které jsme zakoupili a pomocí záložky Facebook se pak můžeme propojit s vlastní fotogalerií na této sociální síti.