dnes je 6.7.2022

Input:

PDFill PDF Tools 9.0 – 2. část

29.3.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V předchozím článku o freewarovém programu PDFill PDF Tools jsme se seznámili zatím pouze s nejdůležitějšími nástroji pro spojování a rozdělování PDF souborů. I další nástroje obsažené v programu stojí za pozornost.

Vycházejme z úvodní obrazovky:

Funkcionalitu prvých dvou tlačítek již známe, budeme tedy pokračovat třetím tlačítkem, (pro neangličtináře opět zachováme čísla).

(3) Zaheslování a odheslování – zaheslovat můžeme jakýkoli soubor pdf, tedy samozřejmě i takový, který vznikl spojením více souborů či naopak rozdělením rozsáhlejšího PDF souboru. Začínáme tedy nalistováním souboru pomocí dialogového okna, vyvolaného tímto tlačítkem a v dalším dialogovém okně provedeme nastavení zaheslování:

Lze zadat heslo uživatele (User Password) a heslo vlastníka (Owner Password). Vlastník může pochopitelně vše, uživatel jenom povolené úkony, tj. takové, které mají zaškrtnuté políčko (tedy např. Tisk (Print), Úpravy obsahu (Modify Contents), Kopírování (Copy)……). Ukládáme tlačítkem Encrypt As.

(4) Otočení nebo oříznutí – po nalistování souboru můžeme rotovat všechny nebo pouze vybrané stránky, případně oříznout okraje dokumentu o zadanou hodnotu:

V dialogovém okně je tedy nastaveno, že budeme rotovat stranu 2 (Page Number) o 90° (ve směru ručiček hodinových), přitom levý okraj všech stránek bude zmenšen o 20 mm.  Zaškrtávací pole napravo ještě umožňují volby – Všechny strany, Pouze strany na šířku, Pouze strany na výšku, Liché strany, Sudé strany. Ukládáme tlačítkem Save as.

(5) Změna formátu – můžeme nalistovat soubor a upravit v něm formát tiskových stran. Pochopitelně velikost písma i obrázků zůstane stejná. Dá se to např. dobře využít, kdybychom

Nahrávám...
Nahrávám...