dnes je 22.7.2024

Input:

PowerPoint 2007: Tlačítka akcí — 3. část

13.4.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Ukážeme si možnosti dalších akcí, která můžeme přiřadit tlačítkům.

Otevřeme opět naši rozpracovanou prezentaci a vrátíme se na snímek Vytvoření Tlačítka akcí. Druhé tlačítko je zatím prázdné, tak jej využijeme. Napíšeme na ně nápis – NÁŠ WEB (postup známe – pravé tlačítko myši a z místní nabídky příkaz Upravit text).

Přes nabídku Vložení – Akce se dostaneme do známého dialogového okna, které nastavíme takto:

Do pole Adresa URL můžeme zadat samozřejmě i odkaz na nějakou konkrétní stránku našeho webu. To uděláme tak, že přímo v internetovém prohlížeči nalistujeme tuto stránku našeho webu, adresu v adresním řádku označíme, zkopírujeme – tedy takto:

Následně se přepneme do PowerPointu, kde ji vložíme do pole Adresa URL - tedy takto:

Pro vyzkoušení funkce tlačítka opět můžeme přepnout do promítání prezentace, respektive spustit promítání aktuálního snímku – nejlépe pomocí klávesové zkratky SHIFT+F5.

Pokud v dialogovém okně Nastavení akce použijeme volbu Přejít na cíl hypertextového odkazu a z její nabídky zvolíme Jiný soubor, můžeme tlačítko použít k otevření libovolného souboru – například dokumentu Word, nebo sešitu Excel. Nastavíme-li v seznamu položku Jiný soubor, otevře se nám dialogové okno pro nalistování požadovaného souboru.

Tlačítka nám také umožňují spouštět jiné programy, které máme nainstalované na našem počítači. Můžeme si to ukázat třeba na příkladu tlačítka pro spuštění kalkulačky – ve Windows XP je dostupná ve složce C:\Windows\system32. Na snímku Vytvoření tlačítka akcí máme ještě v zásobě nějaká volná tlačítka, klikneme tedy na tlačítko a opatříme ho nápisem Kalkulačka (pravé tlačítko myši – příkaz Upravit text). Pak se vrátíme do nabídky Vložit – Akce. Tlačítku přiřadíme akci takto:

Pokud známe, kde je program, který chceme pomocí tlačítka spouštět, nainstalován, můžeme do pole Spustit program přímo zapsat cestu. Případně si můžeme pomoci tlačítkem Procházet a nalistovat pomocí dialogového okna

Nahrávám...
Nahrávám...