dnes je 14.9.2024

Input:

PowerPoint 2016: Nástroj Náhled

12.1.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Klasický model PowerPointové prezentace představuje série za sebou jdoucích snímků v předem daném pořadí. I ve starších verzích PowerPointu je možné vytvořit pomocí hypertextových odkazů interaktivní prezentaci, ve které si uživatel může volit vlastní cestu přecházení mezi snímky, ale v PowerPointu 2016 pořízeném přes předplatné Office 365 přibyla nová funkce, která vytváření podobných prezentací značně usnadňuje.

Najdeme ji na kartě Vložení ve skupině Odkazy v podobě tlačítka Náhled.

Hned dva ze tří nástrojů, které se zobrazí po kliknutí na toto tlačítko, pracují s oddíly, kterým jsme se věnovali v samostatném článku.

Náhled oddílu

Máme-li již prezentaci rozdělenou na oddíly, tak můžeme použít příkaz Náhled oddílu (pokud v prezentaci žádné oddíly nejsou vytvořeny, tak bude příkaz neaktivní). Zobrazí se seznam oddílů, ve kterém zaškrtneme ty oddíly, na které chceme nechat vytvořit odkazy.

Po potvrzení tlačítkem Vložit se na aktuální snímek (např. klidně i na prázdný snímek) vloží miniatury úvodních snímků jednotlivých vybraných oddílů.

Ty si pak můžeme na snímku rozmístit dle vlastního uvážení.

Když prezentaci spustíme, tak budou tyto miniatury fungovat jako odkazy – po kliknutí na miniaturu se zobrazí první snímek daného oddílu, po němž budou při prezentaci následovat jeho další snímky.

Souhrnný náhled

Pokud oddíly dosud nemáme vytvořeny, tak po kliknutí na tlačítko Náhled zvolíme příkaz Souhrnný náhled. Zobrazí se seznam všech snímků prezentace, ze kterých označíme ty, které se mají stát úvodními snímky budoucích oddílů.

Po potvrzení dojde k rozdělení prezentace na oddíly a k vytvoření nového snímku s miniaturami úvodních snímků oddílů fungujících opět jako odkazy. Miniatury budou v tomto případě sami rozmístěny do pravidelných rozestupů.

Pokud nezaškrtneme úvodní snímek celé prezentace, tak sice z něj a ze za ním jdoucích snímků až do prvního zaškrtnutého snímku bude vytvořen úvodní oddíl, ale miniatura tohoto oddílu nebude zahrnuta do souhrnného snímku.

Souhrnný náhled u prezentace s již vytvořenými oddíly

Příkaz Souhrnný náhled má smysl použít i u prezentace, ve které již oddíly vytvořené máme. Po zvolení tohoto příkazu dojde rovnou k označení úvodních snímků všech oddílů. Rozdíl oproti příkazu Náhled oddílu je především v tom, že miniatury oddílů nebudou vloženy na aktuální snímek, ale do nového snímku, a navíc budou na tomto snímku sami pravidelně rozmístěny.

Pokud kromě ve výchozím stavu zaškrtnutých úvodních snímků již existujících oddílů zaškrtneme navíc ještě některý další snímek, tak dojde k vytvoření nového oddílu. Pokud naopak zaškrtnutí u některého snímku zrušíme, tak bude výsledek záviset na volbě Nechat nepoužívané oddíly v prezentaci. Pokud ji ponecháme zaškrtnutou, tak oddíly zůstanou tak, jak jsou, a pouze se jen v souhrnném náhledu nezobrazí odkaz na nezaškrtnutý oddíl. Pokud zaškrtnutí volby Nechat nepoužívané oddíly v prezentaci ale zrušíme, tak po potvrzení dojde ke zrušení nezaškrtnutého oddílu a přidání jeho snímků k předchozímu oddílu.

Náhled snímku

Poslední příkaz dostupný přes tlačítko Náhled s názvem Náhled snímku funguje mnohem jednodušeji. Po výběru snímků se na aktuální snímek vloží miniatury fungující jako odkaz na dané snímky, bez toho, aby se prezentace jakkoliv rozdělila na oddíly.

Fungování souhrnného snímku

Vytvoříme-li souhrnný snímek s pomocí tlačítka Souhrnný náhled nebo Náhled oddílu, tak po kliknutí na miniaturu oddílu dojde s přechodovým efektem přiblížení k zobrazení prvního snímku daného oddílu, dále se vystřídají všechny jeho snímky a následně dojde s přechodovým efektem vzdálení se k návratu na souhrnný snímek.

Kdybychom neklikali na miniaturu, ale do prostoru kolem miniatur anebo bychom použili pro přechod na další snímky např. Enter či šipku vpravo, tak budou

Nahrávám...
Nahrávám...