dnes je 17.6.2024

Input:

Redakční systém Quick.Cms: 3. část - Vytváření stránek a úprava obsahu

11.6.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V minulém díle jsme se dověděli, jak redakční systém Quick.Cms nastavit. Nyní se naučíme pracovat s vlastním obsahem webu. To znamená, s jednotlivými stránkami.

Práce se stránkami

Klepněte nyní na tlačítko Stránky. Tím se dostanete do nejčastěji používané části celého systému. Zde můžete přidávat nové stránky, upravovat existující i mazat již nepotřebné stránky.

Přehled stránek

Zobrazily se vám ukázkové stránky redakčního systému (ty můžete smazat nebo jejich obsah jen zaměnit za svůj). Na obrázku si prohlédněte jejich strukturu a způsob zařazení do jednotlivých částí systému. Také si vpravo u každé stránky všimněte tlačítek pro editaci a smazání dané stránky. Zajímavé je i nenápadné políčko (Status) u každé stránky, v němž vidíte standardně zatržítko. To říká, že daná stránka je zobrazena, pokud byste zatržení zrušili, a změnu uložili, pak stránka fyzicky na serveru zůstane, ale nebude vidět běžným uživatelům. To se hodí tehdy, když si například připravujete nějaký obsah, ale nedokončíte jej a zatím ho nechcete veřejně publikovat.

Pak si ještě všimněte políček s čísly (Pozice) - většinou 0. Běžně se stránky za sebou řadí abecedně, pokud potřebujete, aby řazení bylo jiné, změníte toto právě zapsáním menšího či většího čísla.

Jak přidat novou stránku

Najeďte myší k tlačítku Stránky a hned se vám zobrazí i nabídka Nová stránka. Klepněte na ni.

založení nové stránky

Tím se otevře formulář pro založení nové stránky.

Formulář pro založení stránky

Do políčka Jméno napište název pro právě vytvářenou stránku. Pod ním se nachází pole pro zkrácený popis obsahu a ještě níže se nachází základní pole pro vepsání vlastního obsahu stránky. V pravé části formuláře se pak nachází různá možnosti nastavení.

Hned na první kartě Nastavení najdete políčka Status a Pozice, jež byla vidět i při práci s celkovým seznamem stránek. Velmi důležitá je nabídka Menu, kde se rozhodujete, kde má být daná stránka v rámci redakčního systému umístěna – nahoře, na boku nebo má být pouze součástí novinek. Na základě tohoto výběru se přizpůsobí i nabídka nadřazených stránek. Nevadí, když budete postupovat i obráceně, to znamená, že vyberete nejprve nadřazenou stránku. Tím se vám zase upraví nabídka Menu.

Určení navigace

Na druhé kartě s názvem SEO pak přidáváte pouze titulek stránky a popis pro vyhledávače. Třetí karta Přidat soubory se používá pro načítání a vkládání nejenom obrázků, ale i jiných souborů na stránku.

Vkládání obrázků a SEO

Jakmile klepnete na tlačítko Vybrat soubory z počítače, otevře se dialogové okno, ve kterém si nalistujete místo, kde přidávaný soubor máte, soubor označíte a poté dialogové okno potvrdíte. Tím se soubor připraví k načtení na server. U obrázků můžete například nastavit to, zda se má zobrazovat vlevo či vpravo, dále velikost jeho náhledu nebo pozici, pokud

Nahrávám...
Nahrávám...