dnes je 14.9.2024

Input:

Srovnání antispyware programů

1.12.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Spyware je označení škodlivých programů, které bez vědomí uživatele o něm shromažďují informace a odesílají je z počítače pomocí internetového připojení.

Může se jednat jak o relativně neškodné informace (např. přehled navštěvovaných webových stránek nebo nainstalovaných programů pro potřeby adresnějšího zaměření reklamy), tak o údaje, jejichž prozrazení může představovat opravdovou bezpečnostní hrozbu (např. hesla nebo čísla kreditních karet).

Co je spyware

Spyware (z anglického spy=špion) se často šíří i jako součást bezplatných programů, které si uživatel sám nainstaluje, ale spolu s vědomě instalovaným programem je do počítače přidán i škodlivý kód (může se jednat např. o programy pro stahování hudby nebo filmů, spořiče obrazovky aj.).

Přestože mají spyware a počítačové viry mnoho společného, tak si klasické antivirové programy se spyware většinou neporadí. Existují ovšem specializované programy zaměřené na ochranu před spyware zvané antispyware. Bývají součástí komplexních placených bezpečnostních balíků dodávaných výrobci antivirových programů, ale my se v tomto článku zaměříme na několik samostatných, pro nekomerční užití bezplatných antispyware.

Kromě toho je pro ochranu před spyware dobré dodržovat obecné bezpečností zásady mezi které patří pravidelná aktualizace operačního systému a internetového prohlížeče, nepoužívání správcovského účtu pro běžnou práci, opatrnost při instalaci programů a návštěvě webových stránek, zvláště těch s podezřelým obsahem.

Funkce antispyware programů

Především je třeba se rozhodnout, zdali vyžadujete ochranu v reálném čase – tj. jestli má program neustále sledovat spouštěné programy, otevírané soubory a navštěvované stránky. Bohužel to zvyšuje nejen míru zabezpečení počítače, ale také nároky na jeho výkon. Proto mnoho uživatelů využívá antispyware jiným způsobem – ochranu v reálném čase nechává vypnutou (nebo si rovnou pořídí antispyware bez ní) a čas od času spustí kontrolu na vyžádání, během které jsou otestovány všechny nainstalované programy a další soubory.

Pokud jste doposud antispyware nepoužívali, tak se možná budete divit, kolik škodlivých souborů bylo nalezeno, ale pravděpodobně bude většina z nich spadat do kategorie tzv. tracking cookie – což jsou soubory, do kterých si webové stránky ukládají informace o vaší aktivitě, a ve většině případů nebude jejich přítomnost znamenat skutečné bezpečnostní riziko.

Vyzkoušeli jsme čtyři bezplatné antispyware programy.

Nahrávám...
Nahrávám...