dnes je 16.6.2024

Input:

Srovnání mapových portálů - 2. část

29.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V tomto článku se podíváme na další funkce mapových portálů Mapy.cz, Google Mapy a OpenStreedMap.

Pro srovnání zvolíme tři – k tradičnímu českému portálu a přidáme ještě .

předchozím článku jsme si srovnali tři vybrané mapové portály (Mapy.cz, Google mapyOpenStreetMap z hlediska mapových podkladů a vyhledávání adres a tras. V tomto článku se podíváme na jejich další funkce.

Místa zájmu

Nedílnou součástí mapových portálů je hledání míst typu restaurací, kaváren, lékáren, čerpacích stanic, kulturních zařízení atp. Těmto místům se říká „místa zájmu“ (anglicky point of interest, POI). Pro Mapy.cz (jako projekt společnosti Seznam.cz) a mapy Google jde o klíčovou funkcionalitu napojenou na vyhledávací služby, které jsou základním kamenem podnikání obou společností. OpenStreetMap tyto komerčně využitelné informace příliš nezajímají, jakkoliv i v nich lze polohu podobných míst vyhledávat.

Ukažme si, co lze v jednotlivých portálech zjistit o jedné ostravské restauraci. Na portálu Mapy.cz uvidíme její fotografii, otevírací dobu, kontaktní údaje a odkaz na službu Firmy.cz.

K podobným informacím se dostaneme i na mapách od Googlu. U některých míst mají lepší informace Mapy.cz, u jiných zase mapy od Googlu.

U OpenStreetMap se dostaneme jen ke zcela základním informacím nutným ke klasifikaci místa. Samozřejmostí je u všech tří portálů zobrazení zeměpisných souřadnic místa.

Měření vzdáleností

Mapy.cz a mapy od Googlu obsahují nástroje pro uživatelsky pohodlné měření vzdáleností a ploch. Stačí jen naklikat body lomené čáry či uzavřeného polygonu a odečíst naměřené údaje. Portál openstreetmap.org takovýto nástroj nenabízí, ale jiné služby, které si data od OpenStreetMap mohou přebírat, určitě podobné (a i daleko rafinovanější) operace umožňují.

Fotografie míst

Mapy.cz i Google mapy nabízejí přístup k rozsáhlé databázi fotografií. U portálu Mapy.cz se lze k fotografiím dostat nejpohodlněji přes speciální fotografický mapový podklad. Přímo na mapě v něm vidíme formou miniatur polohy míst, ze kterých byla fotografie pořízena.

Po kliknutí na miniaturu se příslušná fotografie zobrazí ve větším provedení.

Odkazy, výřezy

Všechny popisované portály umožňují vygenerování odkazu na zobrazenou oblast. Mapy.cz a OpenStreetMap navíc nabízejí pohodlné stažení zobrazené mapy jako obrázku.

Praktická je i možnost vygenerování HTML kódu prvku iframe, pomocí kterého můžeme výřez mapy zapracovat do vlastních webových stránek.

Panorama, Street View, 3D pohled

Mapy.cz a Google mapy se snaží lákat uživatele i atraktivními pohledy. První z nich, nazvaný v portále Mapy.cz Panorama a na mapách Google Street View, umožňuje „procházet se“ ulicemi či turistickými stezkami a rozhlížet se na nich pomocí panoramatických fotografií. Ty jsou vytvořeny ze snímků pořízených většinou ze speciálních automobilů.

Druhý pohled,

Nahrávám...
Nahrávám...