Aplikace Fotky, která je standardní součástí Windows 10, se dočkala zajímavého vylepšení. Přibyl do ní totiž nástroj pro tvorbu videa, který by měl nahradit již nepodporovaný program Windows Movie Maker. Aplikace cílí spíše na nenáročné uživatele, ale lze ji určitě bez problémů použít i pro sestříhání jednoduššího propagačního videa.
Import médií
Aplikace sama prochází určité složky a hledá v nich fotografie a videa, ale předpokládejme, že chceme aplikaci použít jen jednorázově a nechce se nám se zabývat jejím nastavením. Naše fotografie a videa máme připravené v jedné složce na Ploše. V horním panelu klikneme na tlačítko Importovat.
Budeme dotázáni, zdali se importované soubory nacházejí ve složce nebo na některém připojeném zařízení (např. fotoaparát, kamera). Zvolíme možnost Ve složce.
Ke složce se proklikáme, označíme ji a klikneme na tlačítko Přidat tuto složku do knihovny Obrázky.
Naimportované soubory se přidají do galerie.
Založení projektu
V horním panelu klikneme na tlačítko Vytvořit a zadáme příkaz Videoprojekt.
Označíme fotografie a videa, která chceme do projektu zahrnout, a klikneme na tlačítko Přidat.
Zobrazí se okno složené ze tří částí.
Galerie a časová osa
V levé horní části vidíme galerii s vybranými soubory. Tlačítkem Přidat fotky a videa bychom do ní mohli dodatečně přidat i další soubory.
V pravé horní části se nachází náhled. Vytvářené video si zde můžeme kdykoliv pro kontrolu přehrát. Chceme-li získat větší prostor pro náhled, tak můžeme šipkou na její pravé straně sbalit galerii se soubory.
Ve spodní části pak najdeme časovou osu, do které jsou soubory seřazeny v tom pořadí, v jakém budou ve videu přehrány. Ikonkami v levém dolním rohu souborů je rozlišeno, zdali jde o fotografie nebo o videa. Pořadí souborů lze měnit jejich přetahováním. Po najetí na soubor se objeví křížek, pomocí kterého ho lze z videa odstranit. Přidáme-li do galerie nový soubor, tak je poté potřeba ho ještě přetáhnout do časové osy. Označením souboru v časové ose dojde k přechodu na danou část videa i v náhledu.
Úprava fotografií
Označíme-li v časové ose fotografii, tak se nad časovou osou zobrazí čtyři tlačítka. Tlačítkem Trvání můžeme určit dobu, po kterou bude fotografie zobrazena.
Tlačítko Filtry nabídne galerii filtrů pro rychlou úpravu vzhledu fotografie. Nechceme-li, aby byl vzhled fotografie měněn filtrem, tak zvolíme možnost Původní. Změnu potvrdíme kliknutím na tlačítko Hotovo.
Tlačítko Text umožňuje přidat k fotografii text a zvolit styl jeho zobrazení. Fotografie bude u většiny stylů textu potlačena do pozadí. Nejdecentnější je styl s názvem Východ Slunce. Tlačítko Text je vhodné např. pro vytvoření úvodního či závěrečného snímku.
Pomocí posledního tlačítka Pohyb lze nastavit animaci fotografie simulací pohybu kamery.
Úprava videa
Označíme-li videosoubor, tak místo tlačítka Trvání bude k dispozici tlačítko Střih. Určením polohy krajních úchytů řekneme, jak dlouhý úsek videa bude zobrazen, a chycením a potažením za střední úchyt pak určíme, která část videa bude zobrazena. Díky tomu, že veškeré změny vidíme v náhledu, tak můžeme z videa pohodlně vybrat přesně ten úsek, který chceme, aby se v něm objevil. Potřebujeme-li z jednoho videa postupně použít více částí, tak nejdříve video opakovaně přetáhneme z galerie do časové osy.
Poslední tlačítko 3D efekty umožňuje přidávat do videa vizuální efekty. Funkce najde užití asi spíše v zábavných domácích videích, ale rozhodně je zajímavá. Volba Připojit k bodu zajistí, aby se efekt pohyboval spolu s obrazem.
Dokončení projektu
V levém horním rohu okna vidíme název projektu. Výchozí název Nové video změníme tak, že na něho klikneme a zapíšeme nový název.
V horním panelu najdeme vedle obvyklých tlačítek Zpět a Znovu i tlačítko Motivy pro celkovou změnu stylu videa. Standardně aplikace na fotografie sama aplikuje filtry. Zvolíme-li v seznamu motivů možnost Žádný motiv, tak budou filtry ze všech fotografií odstraněny.
Tlačítko Hudba umožňuje zvolit ilustrační hudbu do pozadí. Záložka Doporučené nabídne výběr několika desítek instrumentálních skladeb, jejichž délka se přizpůsobí délce videa.
Záložka Vaše hudba umožňuje přidat i vlastní hudbu, ale příslušný zvukový soubor se musí nacházet ve složce Hudba v našem uživatelském účtu.
Problémem může být prolínání hudby na pozadí se zvukovou stopou videa obsaženého v projektu. Zvukovou stopu je možné u konkrétního videa potlačit pomocí ikony reproduktoru v časové ose. Dočasné potlačení hudby na pozadí během přehrávání zvukové stopy zřejmě možné není.
Pomocí tlačítka s názvem začínajícím slovem Orientace lze určit, zdali bude video orientované na šířku či na výšku. Především si ale můžeme vybrat mezi poměrem stran 16:9 a 4:3.
Když máme video hotové, tak klikneme na tlačítko Exportovat nebo sdílet. Dojde k vytvoření souboru ve formátu mp4. Můžeme si přitom zvolit jednu ze tří variant velikostí označených písmeny S (small, malý), M (middle, střední) a L (large, velký). V případě poměru stran 16:9 bude varianta M představovat HD rozlišení (1280x720) a varianta L Full HD rozlišení (1920x1080).
Výsledný videosoubor můžeme zobrazit (a případně i dodatečně upravit) přímo v aplikaci Fotky, zobrazit v průzkumníkovi Windows, tj. přímo ve složce, ve které byl vytvořen, anebo sdílet pomocí dalších aplikací na sociálních sítích. Možnost zobrazení v Průzkumníkovi je praktická, pokud se vytvořený videosoubory chystáme dále např. někam zkopírovat.
Nabídka pro sdílení obsahuje i možnost nahrání videa na YouTube.
Příkaz Remixovat video
Po kliknutí na tlačítko Vytvořit můžeme kromě příkazu Videoprojekt zvolit také příkaz Remixovat video.
Po jeho zvolení a výběru fotografií a videí aplikace sama sestříhá celý projekt dle svého vlastního uvážení. Kliknutím na tlačítko Automaticky remixovat dojde k novému zpracování projektu s jiným nastavením. Tlačítko Upravit video by nám pak dalo možnost si video dotvořit pomocí stejných nástrojů, které jsme si již ukázali.