dnes je 18.4.2024

Input:

Tvorba stránek s Expression Web – 2. část

10.3.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Silnou stránkou programu Expression Web je práce se šablonami – pomocí nich dokáže vytvořit web i začátečník.

Vytvoření webu ze šablony

Pokud máte otevřenou nějakou stránku, klikněte v nabídce Site na možnost Close (zavřít). Nový web vytvoříme příkazem SiteNew site a v záložce Templates (šablony) zvolíme jednu z dostupných šablon (např. Personal 4). Tlačítkem Browse (procházet) určíme složku, ve které se má web vytvořit.

Nový web

Vytvoří se nikoliv jen jedna webová stránka, ale rovnou celý web – sada vzájemně propojených stránek vycházejících ze šablony master.dwt (DWT = Dynamic Web Template). Prozkoumat adresářovou strukturu webu můžeme v bočním panelu Folder List nebo v záložce Site View. Ve složkách about_me, contact, links atd. se nachází vždy jedna stránka (default.html). Všechny dohromady tvoří funkční web.

Struktura stránek

Pokud otevřeme jednu konkrétní stránku (např. default.html ze složky about_me), zjistíme, že můžeme upravit pouze některé její části. Při pokusu o úpravu např. hlavičky nebo patičky se objeví ukazatel myši v podobě „zákazu stání“. Tyto části stránky jsou společné pro všechny stránky, ze kterých se web skládá a je možné je měnit pouze v šabloně master.dwt, jak si ukážeme za chvíli.

Editace šablony

Střední část stránky se samotným obsahem ale určitě upravit můžeme – pokud bychom vytvářeli svou osobní stránku, bylo by určitě potřeba místo ukázkových textů napsat něco o sobě. Také bude nutné změnit fotografii. Připravte si vlastní fotografii zmenšenou na šířku kolem 130 pixelů (nebo můžete využít fotografii jaromir.jpg). Označte stávající fotografii, klikněte na ikonku pro vložení obrázku na panelu nástrojů a vyberte novou fotografii.

Při uložení stránky se nás program zeptá, jak má s vloženým obrázkem naložit. Často bude potřeba ho přejmenovat tlačítkem Rename. Názvy obrázků na webu by neměli obsahovat mezery ani znaky s diakritikou. Tlačítkem Change Folder můžeme změnit složku, do které se má obrázek uložit.

Připojení obrázku k webu

Kromě obsahu samotné stránky bude potřeba změnit ještě několik dalších věcí. Aby vyhledávače vaši stránku správně zařadily a zobrazily uživatelům (což by vás mělo zajímat,

Nahrávám...
Nahrávám...